mure ema pärast 23.01.02 / Psühholoogia

Külastaja küsib:

tere,

mul on mure oma ema pärast. Tundub, et tal on kujunenud välja sügav depressioon. Ta ei tunne millegi vastu huvi ja ei taha enam enda eest hoolitseda. Ema on eluaeg olnud depressiivne ning madala enesehinnanguga. Elukaaslast pole tal olnud. Lisaks on tal nüüd tekkinud mitmesugused kinnisideed. Kaaskondsetele on see muutunud väga häirivaks. Tahan ema aidata, aga ei tea mida ette võtta. Psühholoogi poole keeldub ema järjekindlalt pöördumast, nimetades viimaseid "lollideks, kes midagi ei tea". Sunniviisiliselt ei saa ju kedagi saata. Depressiooniravimeid samuti ei tunnista. Selline olukord mõjub masendavalt. Kuidas nõiaringist välja saada?

Ette tänades,

Juku

Arst vastas:

dr Elen Kihl

Psühholoogilise Nõustamise Keskus SENSUS Tartu ja Pärnu osakonnad

Selliste probleemidega oleks kõige sobivamaks spetsialistiks psühhiaater. Ka psühholoog oleks abiks, kuna suunaks patsiendi psühhiaatri juurde. Kui aga ema ei ole nõus nende spetsialistide juurde pöörduma, siis tuleks pöörduda perearsti juurde. Arst oskab soovitada erinevaid raviviise ja samuti soovitada Teie emale ravimeid ning andma ravimite kohta infot. Sageli on hirm ravimite ees tingitud just vähesest infost ja tugineb mingitele oma arusaamadele, mis ei pruugi olla tõesed.