6-aastaselt kooli 06.01.09 / Psühholoogia

Külastaja küsib:

Tere!

Pöördun Teie kui spetsialisti poole küsimusega, millega olen tegelenud viimased pool aastat. Ja mida rohkem ma sellega tegelen, seda rohkem segadusse satun.
Minu poeg saab 7-aastaseks novembri alguses. Praegu käib ta lasteaias ühes rühmas lastega, kes sügisel kõik kooli lähevad. Ka minu poeg on oma vaimselt arengult täiesti kooliküps: loeb, kirjutab, arvutab. Ka tahab ta ise väga kooli minna. Veelgi enam - ta ütleb, et ei jää mitte mingil juhul enam üheks aastaks lasteaeda.
Panin ta sügisel ka eelkooli, et ta õpiks tundma, mida kool endast kujutab. Õpetaja kiidab poega igati ning tema arvates saaks poiss koolis hakkama küll.
Mul on mitmeid tuttavaid, kelle laps on jäänud peale enda rühmakaaslaste kooliminekut veel üheks aastaks lasteaeda, "lapsepõlve pikendama". Ja ma tean, milline on olnud nende laste stress sellega seoses - kuni vastumeelsuseni lasteaia vastu välja.
Tahaksingi küsida Teie käest - mis on see nn. sotsiaalne küpsus, mida peab koolimineku puhul arvestama? Kui ma võrdlen oma last tema rühmakaaslastega, tundub ta mulle kohati arukamgi. Mida ma peaks oma lapse juures hindama, et mitte midagi valesti teha?
Olen mõelnud ka, et ehk peaks lastepsühholoogi juurde minema, kelle juures saab mingeid teste teha, et "kooliküpsust" hinnata.
Igal juhul olen Teile juba ette tänulik vastuse eest!
Kadi Tartust

Arst vastas:

dr Irene Kalvet

Irene Kalveti Konsultatsioonid OÜ

Tere Kadi!
Teie kirja alusel võin arvata, et laps on kooliküps küll. Pöörake tähelepanu sellele, kuidas ta on võimeline koolitunnis ja koolis vastu pidama. Kuidas saab läbi kaaslastege, kui iseseisev ta on? Koolis tuleb suhelda kaaslastega, tuleb lahendada konflikte. Tähtis on see, et ta ise tahab kooli minna. Kindlasti on lapsele koolis toeks see, kui keegi lasteaia kaaslane on tema klassis.
Jõudu ja edu soovides!
Irene Kalvet.

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Psühholoogia

Keskendumisraskus

Tegu 6-e aastase lapsega. Kui temaga individuaalselt tegeleda on kõik korras, kui on kollektiivis ei suuda ta keskenduda mingile tegevusele piisavalt kaua. (lasteaias oma 25 minutit kestab üks tegelus). ...

Vastas dr Irene Kalvet

Tere!
Arvan, et muretsemiseks pole põhjust. Kui laps on alles vähest aega lasteaias käinud, siis ta soovib rohkem kasvataja tähelepanu, kuna kodus on sellega harjunud. Kui ta on pikemat aega lasteaias, ...

Loe edasi

laps ei taha minna lasteaeda ega kooli

tere!
Mul 0n 6-aastane poeg, kes on kolm aastat ilusti lasteaias käinud. Ise on tundlik laps, kuid igati hoolitsetud ja kodus on ka väga rahulik olukord. Juuni kuus otsustasime, et võtame ta lasteaiast ...

Vastas dr Irene Kalvet

Tere!
Kui laps kardab teisi lapsi, siis tuleks uurida, mida ta täpsemalt kardab. Kas koolis oli keegi, kes talle ei meeldinud? Miks ei meeldinud? Mis koolis juhtus? Soovitan minna uuesti psühholoogi ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi