Isiksuse probleemid 14.06.01 / Psühholoogia

Külastaja küsib:

Tere

Olen 23 aastane noormees ja probleeme on mitu: käitun nagu täiskasvanud laps - tõsiselt süveneda ei suuda (töösse, vestlusse, suhetesse..) ning seetõttu olen teiste silmis (oleteldavasti) tihti pealiskaudne, kergemeelne mind ei võeta kuigi tõsiselt - just ISIKSUSENA. Viimast mul nagu polekski välja arenenud - enamik inimesi suudavad vajalikul hetkel olla konkreetsed, osata välja öelda, kui on vaja, olla vajalikul hetkel karmid ja konkreetsed. Mina suudan osaliselt selline olla aga vaid tuttavatega. Võõrastega suhtlemisel tõmbun endasse ega käitu selliselt, nagu ma endalt tegelikult ootaksin. Takkajärgi kahetsen ja kirun et miks ma nii ei teinud/miks ma seda ei öelnud. Ennast analüüsin ma pidevalt ja osaliselt võib ka see suhtlusbarjääriks olla, kuid ka see oleks hea, kui saaksin sellest analüüsist lahti. Siit tuleb välja teine probleem - olen pikkade juhtmetega ja seda peaaegu otseses mõttes. Tihti on tunne, et infot ei saa ajust kätte - laused jäävad poolikuks ja nimed/seletused ei tule keelele, kuigi ma neid nimetusi/seletusi harilikult tean. See avaldub eriti just siis, kui olen ka tähelepanu keskpunktis (võõras seltskonnas). Siis hakkavad ka käed veidi värisema, süda hakkab tugevamalt lööma, arsti mõõdab tegelikkust kõrgemat vererõhku jms. Seetõttu on minu "surnuksrääkimine" lihtne ja ma ei suuda ka ise vestlust arendada ega alustada. Kirja teel näiteks aga suhtlusega probleeme pole (selgituseks, et arvutisõltlane ma ei ole). Tööga iseenesest saan hakkama, kuna suudan ennast valitseda ja näin oletatavasti vaikse omaette inimesena, kes kriitilistes olukordades lihtsalt kõrvale hoiab. Kuid ma ei taha selline olla!!! Sisemiselt olen aktiivne ja seltskonda otsiv. Üksindust ma ei naudi. Siit ka kolmas probleem - mul puudub seksuaalne huvi. Vastassugupool iseenesest huvitab küll, kuid kui asi konkreetseks muutub, siis tõmban saba lihtsalt jalge vahele. Osa probleeme võib olla juba ülalpool lahti seletatud (kontaktikartus, häbenemine) kuid äkki on veel midagi? Kas annab siin midagi konkreetselt parandada või kellegi poole pöörduda? Nõrga inimesena pole ma käitumise muutmisega suutnud midagi parandada. Ette tänades P. Tartust.

Arst vastas:

dr Elen Kihl

Psühholoogilise Nõustamise Keskus SENSUS Tartu ja Pärnu osakonnad

Teie kirja lugedes oletan, et tegemist on sotsiaalärevusega . Te tahate seltskonda ja suhtlemist, kuid suhtlemine tekitab probleeme ja nii Te hoiategi omaette, et suhtlemisel tekkivat ebamugavustunnet vältida. Sedasorti probleeme ei saa lahendada lihtsate nõuannetga. See nõuab tööd iseenda, oma käitumise, mõtete ja tunnete kallal. Soovitan kognitiiv-käitumuslikku teraapiat, kus saab koos psühholoogiga probleemid põhjalikult läbi arutada ning harjutada senisest teistsugust käitumist ja mõtlemist. Pöörduge Psühholoogilise Nõustamise Keskusesse SENSUS Tartu telefonil 441-705.