Probleemid isiksuse ja käitumisega 03.02.08 / Psühholoogia

Külastaja küsib:

Tervist! Olen 18 a neiu ja mind valdavad paljud kahtlused ja mured. Esiteks, mu tujud kõiguvad kohutavalt, ma võin olla väga heas tujus aga kõige pisem asi võib mind närvi ajada. See mõjub laastavalt ka minu suh(e)tele - ma võin niivõrd närvi minna, mul on pisarad kerged tulema, võin ähvardada lahkuminekuga ja võin pilduda vihaseid solvanguid mida võibolla isegi ei mõtle - lihtsalt et teisele haiget teha. Alles hiljem saan aru ja kahetsen, isegi solvangute hetkel, aga siis ei suuda ma end kontrollida, nagu keegi teine oleks mind üle võtnud.
Samuti valdavad mind kahtlused selle suhtes, kes ma üldse olen. On hetki kus ma tunnen ennast maailma kõige üksildasema ja idiootsema inimesena. Olen mõelnud, mis siis saaks kui ma sureks, kuid pole kunagi endale kätt külge pannud. Samuti kardan ma vahest üksindust ja tunnen end hüljatuna, nagu mitte keegi poleks mu kõrval ja kedagi ei huvita. Nendel madalamatel hetkedel võin sattuda erakordsesse apaatiasse, võimetusesse midagi korda saata, tahtmatusse õppida, süveneda koolitöösse, ükskõik millesse. Seetõttu olen puudunud ka paljudest tundidest(olen hetkel gümnaasiumis) ja mind vaevavad süümepiinad. Mul on kohati kõrge enesekindlus, aga vahetevahel tunnen end ebakindla ja madalana. Aeg-ajalt ei kannata ma üldse mulle suunatud kriitikat. Mul on ka pisarad kerged tulema, see on minu jaoks nagu kergendus, maandus.
Vahetevahel on mul tunne et inimesed ei tea mida läbi elan.

Madalseisud on mul olnud juba väga noorest east peale, aga solvumised ja ekstreemsed tujud ja apaatia hakkasid süvenema umbes poolteist aastat tagasi. Ma ei tea mida endaga teha, tunnen et vajan abi, kuid ei oska seda kusagilt otsida. Ehk oskate öelda, kas minuga toimuv on minuealise jaoks tavaline või mis mul võiks viga olla (ise kahtlustan loetu põhjal piiripealse isiksuse häiret) ja kust võiksin sügavamat abi leida? Elan Tartus.
Jään Teie vastust ootama ja suur tänu!

Arst vastas:

dr Irene Kalvet

Irene Kalveti Konsultatsioonid OÜ

Tere!
Soovitan psühholoogi vastuõtule minna, saate täpsemalt oma muret kurta. Koostöös psühholoogiga saate kindlasti abi. Seniks tooge päevaplaani füüsiline tegevus. Kui Teile vähegi ujumine meeldib, siis külastage ujulat. Raamatukogust laenake mõni eneseabi raamat ja õppige selgeks mõni lõdvestumise võte koos kõhuhingamisega. Eesmärk on emotsioone rontrollida. Suhelge sõpradega, rääkige neile oma murest, võtke ette jalutuskäike. Peale füüsilist pingutust on õppimine ka lihtsam.
Jõudu ja edu soovides!
Irene Kalvet.