Kas mul oleks vaja psühiaatri abi? 30.01.23 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tunnen juba mitmeid kuid, et minuga ei ole kõik korras olen. Stressis ja Mingil ajal märkasin, et olen kogu aeg väga närviline, väsinud ja rahulolematu. Tekkisid pinged nil kodus kui töö juures, mötlesin endast halvasti - ma ei tundnud isegi ennast enam ära. Rääkisin Ühel murehetkel sobraga, kes soovitas mul pöorduda psühiaatri poole . Mu aju koguaeg mõtleb ja mul nagu kõik üle keenud ma ei taha kedagi kuulata ega kellegiga rääkida ja nüüdseks ise ka aru saanud et ma vajan abi kuna ma nii närviline ja ei suuda kontrollida end mida ütlen kellegile ja kuidas käitun enda lähedastega

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Stress ja depressioon.
Perearst las vaatab oma nurga alt ja annab omad soovitused.
Töö- ja puhkerežiimi korrigeerida, une arvelt ei võta. Päeval lõõgastushetked.
Kehaline aktiivsus väljas (jalutuskäigud) või/ja aktiivsus-harjutused toas.
Enneti Palve esimene samm -
Ringutus-Sirutus ja Lõõgastus.
Ringutan-sirutan end Taevatähe ehk Taara poole (Taara on hindi keeles Taevatäht).
Käed üles, kõht sisse, rind ette, õlad taha, pea kuklasse, naeratus näole Siis rahulikult painutus ette-alla, kael-õlad pingevaks (“Pea ripub pingevabalt nagu Tootsi Maakera nööri otsas”), lõõgastub ka lumbo-sakraalne ehk vööpiirkond.
Lõõgastub kogu keha!
Lõõgastub psüühika!
(Käed-küünarvarred võivad ette painutusel toetuda põlvedele, et mugavam oleks).
Tagasi lähteasendisse (püstiasendisse, vajadusel jälle kätega kaasa aidates): “rullin end püsti, sirutan end” -
paraneb
aju vereringe, harjutus vabastab sisepingeist, rahustab, parandab enesetunnet, paraneb ka väikevaagna elundite verevarustus - see oluline munaraku ja seemnerakkude tervisliku funktsioneerimise aspektist.
Kehaasendi muutumisega saame mõjutada aju verevarustust, seega – mõjutada aju tegevust ja õppimist. Tänapäeval ju elupuhune õppimine ja õpivõime on oluline kõigile.
Kooliõpilased peaksid seda Enneti palvet - ortostaatilist harjutust - tegema iga õppetunni alul ja lõpus.
Apteegi vabamüügist mõnda rahustavad raviteed, aitab ka koe-kuuma joogi-tee joomine. Juua lonksude kaupa, mitte kulinal ja korraga kogu tass tühjaks.
Sellest alustada.
Igast murest saab üle.
Jüri O.-M. Ennet