Dementsuse diagnoos? 07.02.22 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Pöördun seoses oma emaga, kes saab mõne kuu pärast 83.
Detsembri alguses algasid kummalised jutud, mille mittetõepärasusest me alguses arugi ei saanud. Tundus, et suhtleb mingite noorusaegsete tuttavatega, aga kuu lõpus hakkasime aru saama, et tegelikult toimusid need kohtumised unes.
Rahuliku seletamise peale sai ise aru, et neid kohtumisi pole olnud. Oma probleemidest arusaamine muutis ta omakorda väga kurvaks. Magas väga palju.
Aasta alguses pöördusime perearsti poole. Arst sooritas mõningad uuringud sh mini-mental testi, mille ema sooritas peaaegu maksimumpuntidele ning arst diagnoosis sügava depressiooni ning määras antidepressantide kuuri.
Alguses oleks nagu veidi aidatud aga nüüdseks on seda une ja reaalsuse segaminiajamist üha sagedamini ette tulnud. Olen perearstiga vestelnud ja tema kahtlustab, et on algav dementsus, mis on muidugi täiesti võimalik.
Muid dementsuse märke peale eelpoolkirjeldatu pole tegelikult olnud. Mäletab oma vanuse kohta üsna hästi nii lähemaid kui kaugemaid sündmusi, teeb teatud koduseid toimetusi jne. Kui neid luulusi parasjagu ei ole, siis oleks nagu täiesti terve inimene.
Tegelikult oli emal suvel ka üks kukkumine, kus ta oma pea päris tugevalt vastu kiviseina ära lõi. Oli pindmine haav. Kuna ta teadvust ei kaotanud, liikus ja rääkis ning ise mingil juhul kiirabi ei soovinud siis jäi see sel korral nii. Nüüd on tekkinud mure, et äkki on miskit ka selle kukkumisega seotud.
Lihtsalt ei tea mida nüüd edasi peaks tegema, kuna perearst justkui kusagile edasi ei taha suunata. Kuhu selliste sümptomitega edasi peaks pöörduma?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kõrges eas on terviseprobleeme esile kerkimas mitmes vallas:
a) Alzheimeri tõbi - siin aju orgaanilised muutused ja selle baasil tekib dementsus (kõigi vaimsete võimete regress. .
b) Vaskulaarne (verevarustuse häired ajus.
c) neuroloogilised haigused (näit. Parkinsoni tõbi), millega kaasneb dementsus.
Võib olla ka omaette peaaju orgaanilistest häiretest: Orgaaniline hallutsinoos, luululine häire jne
Luululiste elamuste vastu on head neuroleptikumid olemas.
Dementsuse vastu (ennetamiseks) on ka ravimid olemas.
Üldine elukorraldus muuta, et eakale inimesele oleks ohutu jne
Eakohane tervislik eluviis tuleb suuresti kasuks.

Jüri O.-M. Ennet