Ärevushäire kahtlus 11.01.22 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere. Laskusin kõrge stressitaseme tõttu depressiooni, kuigi algul ei tahtnud seda endale tunnistada. Perearst määras KKT, mis kuu ajaga asja paremaks ei teinud - asi läks paraku kehvemaks ja kirjutati siis välja Elicea. Pärast 8 nädalat avaldab ravim lõpuks ka mõju, kuid seda vaid energiataseme tõusu ja veidi suurema sotsiaalsuse näol. Olen ka omaltpoolt teinud mõtetega tööd ja 3-4x nädalas trenni. Paraku pole ärevus kuhugi kadunud. Kuna mul on alati olnud probleeme lõõgastumisega ja olen üle 10a tundnud ülakõhus veidrat pinget ja mind vaevab üleliigne higistamine, siis kahtlustan üldistatud ärevushäiret. Perearst ei lükanud kahtlust ümber.
Kas tegu võib olla üldistatud ärevushäirega? Hetkel doos 20mg. Kui kaua peaks ravimiga jätkama, enne kui saab otsustada, et see ei leevenda ärevust? Kas ärevushäirega võib kaasneda ka anhedoonia?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Stressi teket on rohkem kui seda praeguse elukorralduse juures maandate. Sellest tuleneb nii depressioon kui ka ärevushäireid. Ravim Elicea (Estsitalopraam) on hea antidepressant, aga sellest üksi ei aita.
Minu kogemus - ravimite mõju on 1/10, 9/10 on harjutused, töö- ja koduelu prioriteedid paika panna, kehaline aktiivsus teile vajalikul määral. Relax harjutused. Sirvige/lugege raamatut "Ennet psühhiaater" 2021, leiate endas ja enda tegevustes veel hulga kasutamata tervenemise reserve.
AD-st üksi ei piisa.
Probleem on lahendatav, 9/10 võimalusi on kindlasti vaja kasutada.
Head harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet