Sundmõtted, paanika, kas OCD 07.02.19 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere. Paanikahoogudega kaasnevad mul imelikud ja hirmutavad mõtted, et teen lastele julmalt haiget, või räägin välja saladuse, mis rikuks mu venna pere elu jne. Pea nämmutab paanikahoo käigus seda üksikut ja õudset mõtet päris tükk aega ja keerutab hirmu üles, et miks mul sellised ennekuulmatud mõtted. Tervisepaanikat ma enam ei kartnud, elasin kõige suuremad hood lihtsalt läbi ja tulin nendest teisepool julgena välja. Tervisepaanikat hood praktiliselt kadusid, et tulgu pealegi see infarkt ja insult vmi. ma ei karda. Aga nüüd on need totakas ja hirmutavad ja täiesti eberatsionaalsed mõtted, mis paanikahoogu täiega üles kisuvad. Kas peaksin nende mõtetega võitlema või siis lihtsalt leppima ja proovima edasi liikuda? Mõtted kas tekitavad paanikat või tulevad nad paanikahoo käigus, sellest pole ma veel aru saanud, kuna see nii uus kogemus. Kas võitlen või lepin mõttega, et tahan oma lapsed "mättasse lüüa" või lõputult norskavale mehele padja näole suruda. Ma saan aru, et need on kõigest hirmutavad mõtted, mida mu ärevus ja paanika mulle pähe toovad, kui paanikat pole, pole ka mõtteid. Psühhiaatri järjekord on kolm nädalat, kuidas selle aja vastu pidada. Üsna kurnav, on viie lapse ema olla ja paanikahoogusid ja sundmõtted taltsutada. Tahan terveks saada ja olen absoluutselt kõigeks valmis. Praegu teen 12 km. kõnde iga päev, harjutan hingamist, ühtegi paanikat tekitavat olukorda ei väldi. Kirjutan raamatut, kirjutan üles mõtted, mis hirmutavad. Ei ole kunagi alkoholi ja suitsu proovinud. Võtan palderjani ja kolm korda olen võtnud 0,25 mg. Xanaxit. Mis ma veel saaksin teha? Kuidas saada kiiremini ka professionaalset abi? Ja kas mul on tõesti see hirmus OCD, et sellised sundmõtted? Kas lepin mõtetega või sõdinud neile vastu? Ja kui leppida, siis kuidas seda teha.
Suured suured tänud juba ette.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) vt varasemad ärevuse/paanika valdkonna soovitusi.
2) Las perearst kirjutab Rispolepti (tabl. on 1mg.) soovitan võtta 1/4 kuni 1/2 tabl. õhtul.
Need 1) ja 2) aitavad mureaugust välja.
Siis jõuab - vajadusel - ka psühhiaatri vastuvõtule minna.
Piisav puhkus.
Rõõmsameelset tegutsemist!
Jüri O.-M. Ennet