Kas mul on arenemas skisofreenia? 30.06.08 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Olen korduvalt kannatanud depressioonide käes, viimane episood algas sel talvel. Praeguseks olen 2 kuud võtnud Remeroni, mõnes suhtes on mul nüüd parem (söögiisu, uni, motivatsioon). Sattusin kevadel lugema kirjutist skisofreeniast, see vallandas mul paanika ja ärevuse - leian või "leian" endal pidevalt selle sümptoome. Mul on kujunenud sel teemal justkui mingi foobia ja pidevad sundmõtted. Püüan neid sundmõtteid "peast välja visata" - kuid nad tulevad ühel või teisel kujul tagasi, kogu aeg mingi kahtluseuss närib hinge. Hallutsinatsioone mul kunagi esinenud ei ole, keegi pole ka otse öelnud, et oleksin kuidagi ebanormaalne... Peamiselt leian endal olevat skisofreenia negatiivseid sümptomeid. Remeron algul aitas, sundmõtted andsid järele, kuid viimase paari nädala jooksul on asi jälle halvemaks läinud Mingi hetk tänaval käies tekkis tunne, justkui inimesed sooviks mulle midagi halba teha. Tunne on ebamäärane, ei oska konkreetselt öelda, mis suhtes halba... Tekkisid sundmõtted, et mul hakkavad kujunema luulud. Ühest küljest terve mõistus ütleb, et mis ebamäärast halba suvaline möödakäija tänaval ikka teha võib. Püüan mõtetes seda tunnet kontrollida, sundmõtete sisu kriitiliselt analüüsida, ennast pidevalt veenda nende mõtete alusetuses. Kuid sundmõtted tulevad ikka tagasi... Vahel kardan, et ühel hetkel lihtsalt enam ei suuda neid tõrjuda... Kas mul on luulud? Millal läheb sundmõte üle luuluks? Kas mul on arenemas skisofreenia? Kas antidepressant võib vallandada psühhoosi? Ma pole veel julgenud kõigest oma psühhiaatrile rääkidagi, ärevus võimaliku skisofreenia ees on nii suur... Nüüd algas mu psühhiaatril pealegi suvepuhkus... Mida teha, kuidas pääseda painajalike mõtete küüsist?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Arst ei saa ju täpselt ravida, kui ta kõiki tundeid-mõtteid teada ei saa.
Remeron on hea, seal võib veidi (1/3 võrra) Remeroni annust suurendada.
Mis annus praegu, milline kehakaal, milline noorus? Mis veel tervisega?
Minu harjutus (esimene palve) aitab hästi. Kui vaevab ja paremaks ei lähe - siis tohtri utule. - valvetohter või siis keegi teine, kes puhkusel ei ole.
AD ei vallanda psühhoosi ja ei tekita skisofreeniat. Võtta julgelt.
Annust muuta ja harjutused.
Tervitusetega,
Jüri O.-M. Ennet