inimese psühholoogilise seisundi kontroll 07.06.07 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

mul on viimasel ajal tekkinud kahtlusi, et üks minu pereliige võib olla pisut ebastabiilne, kui leebelt väljenduda. avaldub see hooti, aeg-ajalt suudab käituda adekvaatselt, ilma ümbritsevaid inimesi süüdistamata ja neid igati kompromiteerimata, kuid sellised perioodid vahelduvad nendega, kus kogu maailmaga ollakse vaenujalal, kõik on halvad, eriti pereliikmed, keda siis kostitatakse ka vängete sõnadega. ääretu kontrollivajadus kõigi elu ja käikude üle peale selle, seejuures andmata endale aru, et täiskasvanud inimesed ei vaja kontrolli, ettekirjutusi käikude, otsuste, oma elukorralduse, partneri valiku, lapsekasvatusküsimuste jne suhtes. Kuid sellele tähelepanu juhtimine ei oma tulemusi ning sellest tulenevalt hoopis käiakse "südant puistamas" võõrastele inimestele, kuidas kogu perekond inimese vastu vaenulikult käitub ja inimese dikteerivas vormis "heast tahtest" mõtteavaldusi (korraldusi) ei täida. Kuidas saaks inimest suunata uuringutele, kas tegu on haigusega, mis vajaks ehk rahustitega või muude medikamentidega ravi või hoopis haiglaravi? Olen mures, kuna need "viha ja plahvatushood" ägenevad ning tihenevad pidevalt. alles oli 2-nädalane periood, mil adekvaatset vestlust normaalsel hääletoonil arendada ei olnud võimalik. mida teha, kuidas käituda? sundravile ka ei tahaks suunata, kuna ei ole ju kindel, kas selleks siiski vajadust on. selge on see, et oma probleemi inimene ei tunnista, kuna iseenesestmõistetavalt tema jaoks see puudub ning vabatahtlikult tema raviasutusse sellisesse kontrolli ei lähe. rahusteid tarbib regulaarselt nii kaua kui mina mäletan, st vähemalt 25 aastat, kuid neid kirjutab perearst ning ilmselt ei ole sügavamalt uurinud, milleks neid tarvis on. ja kuna perearst kuigi kangeid ei kirjuta, siis kulub neid üsna palju. mida siis teha ikkagi?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Tekkinud mõtted:
1) alko- või narkosõltuvus teeb inimesi selliseks. Ka valede rohtude vale tarvitamine;
2) üleväsimus ja stress, millest ei osata normaalselt vabaneda;
3) isiksusehäire (psühhopatilised jooned);
4) võimalik on ka mõni tekkinud-tekkiv psüühikahäire.
Selgust saab psühhiaatrilt. Lahendid on olemas.
Teie rahu rahustab ka teda.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet