depressiooni ravi 19.09.17 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere! Kardan psühhiaatri poole pöörduda, sest äkki jääb siis haiguslukku märge selle kohta ning tulevikus jääbki nö märk külge kui hull.
Mul on depressioonihood, millest olen siiani is eüle saanud, kuid need vallanduvad aegajalt siis, kui mingil põhjusel emotsionaalseks muutun (näiteks vihastan või solvun).
Ei soovi antidepressante ning usun, et psühhiaater või psühholoog aitaks õpetada harjutusi, kuidas õigesti mõelda, kui järgmine depressioonihoog hakkab tulema.
EI jaksa enam üksi võidelda ja kardan.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Depressiooni vähendamine on võimalik ja vajalik ka ilma antidepressanti võtmata. Ja võimalusi palju.
Kus ma ka ei räägiks või kirjutaks, ei saa ma mööda kolme E printsiibist. Ja seekord pole tegu kolme Ennetiga.
Kolm E-d on Ennistamine ehk ravi, Ennetamine ehk profülaktika ja Edendamine ehk treening. Siin ju ravim-arstirohi vaid osakene.
Kolmest E-st tuleb lähtuda 1) sotsiaalse, 2) kehalise, 3) meelelise e psüühilise,
4) hingelise e hinge-meeleolu ning 5) vaimse e väärtushinnangute-maailmavaate sümbioosi mõjutamisel või kulgemisel.
Alustage minu Palve esimesest sammust:
Esimene samm – Ringutus-Sirutus ja Lõõgastus.
Ringutan-sirutan end Taevatähe ehk Taara poole (Taara on hindi keeles Taevatäht). Käed üles, pea kuklasse, naeratus näole, õlad taha, rind ette, kõht sisse.
Siis painutus ette-alla, kael-õlad lõdvaks (“Pea ripub pingevabalt nagu Tootsi Maakera nööri otsas”), lõõgastub lumbo-sakraalne ehk vööpiirkond.
Lõõgastub kogu keha!
Tagasi lähteasendisse (püstasendisse): “rullin end püsti, sirutan end”.
Palveharjutust teen rahulikult, õndsalt. Alustan 3-5-7 korrast, kordade arvu järkjärgult päeva-paari tagant suurendades. Leian endale ise sobiva korduste arvu.
Leidke endale sobilikud variandid ja tegutsege.
Ennast tuleb ületada (laiskusega Võidelda) ja harjutusi Rõõmuga teha.
Mona-Linda naeratust soovides,
Jüri O.-M. Ennet