Mida ette võtta pikaajalise depressiooniga? 25.05.17 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,

maadlen umbes alates 19 aastasest saadik depressiooniga, praegu olen 28. Praeguseks olen lõpuks tagasi vaadates teadvustanud endale, et olen depressiooniga maadelnud juba aastaid. Elu isu ei ole, kõik on mõtetu, kodunt lahkuda ei taha, oleks vaid kodus ja voodis. Töö ja hobid (mul siis need üks) on mõtetud ja ei tekita pinget. Kõike uut on raske alustada kui üldse. Tollel ajal, nii umbes 19, tõusis ka kaal märgatavalt ja olen siiani paksuke. Olen koguaeg väsinud, tujud võivad 180 kraadise pöörde teha. Olen pidevalt kurb, ärritun kergesti, ka väiksemate asjade peale. See nimekiri võib veel edasi minna.
Olen küll uurinud ja lugenud kõikide depressiooni abistavate asjade kohta, nii trenn kui uute asjade proovimine jne jne, aga seda on ülimalt raske teha kui kaasneb pidev väsimus ja null tahet midagigi teha.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Olete saanud Rahustit (Xanax), aga see on ju sümptomaatiline ravi (mis on vaid ravi algetapil oluline), kaasnema peab enda (keha, vaim) ja keskkonna (sotsiaalne: eesmärgid, töö-rõõmud, suhtlusraadius jms) muutmine.
Seega:
1) minu ristkülik diagonaaliga ja "uue prillid" raviprintsiip päevakorda võtta
a) diagonaalitutud ristküliku üks kolmnurk väheneb - seega ka ravimite osatähtsus ajateljel peab vähenema; b) teine kolmnurk suureneb - seega harjutuste osakaal peab suurenema ja seetõttu ravimite "töö" teevad ära harjutused;
c) "uued prillid" ehk uued hoiakud ehk uued väärtused-prioriteedid (Fr. Nietzsche pidas seda kõige tähtsamaks eluvõitluses). Rohuks olgu mõni rahustav ravitee apteegi vabamüügist:
2) minu 3E-printsiip: Ennistamine e Ravimine, Edendamine e Treenimine, Ennetamine e Profülaktika ja seda nii keha, psüühika kui ka sotsiaalsel tasandil. Päevik ja sinna vajalikud tegemised ja täitmine kirja. Ise paned vajalikud tegemised kirja, ise teed, ise täidad sis tegude kohta ka Päeviku.
3) Haiguse dünaamika (häirete teke) on astmeline: emotsionaalne, psüühiline, kehaline ja sotsiaalne (iga järgnev sisaldab eelnevat. Seega ka ravi, trenn, ennetamne peab sisaldama neid astmeid ja sotsiaalne toime on olulisim.
4) Me oleme sotsiaalsed oma bioloogiliselt olemuselt ja ajalooliselt arengult ning need agensid (sotsiaalsed mõjufaktorid) on meile olulisimad oma mõjude poolest. Seega - ühiskondlik aktiivsus on üks ja oluline valdkond. Õigus ja õiglus ühiskonnas - siin on see asja tuum, asi iseeneses - Ding an sich.
vt varasemaid ja vajalikud asjad panna praktikasse!
NB Võimalusi palju, vaja tegutseda. Tervise eest on vaja võidelda, vaenlane nr üks on meie laiskus. Kui enda võidame, siis ole Vägevad, enesekindlad, Elurõõmsad, töö- ja loomevõimelised.
Vt varasemaid, mõtle, otsusta, Tegutse. Rõõmuga ja puhkus olgu piisav!
Igast murest saab üle!
Jüri O.-M. Ennet