Ärevushood 15.02.17 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Olen nüüdseks juba kaka aastat käinud erinevate arstide vahet. Kõik proovid,analüüsid mida teinud olen on korras olnud.
Olen koguaeg eitanud endale,et mul võiks olle psühholoogiline probleem aga viimasel ajal arvan teisiti. Väsimus on kohutav
Ärritun kergesti, kuna ööd on poolikud. Õhtul jään magama hästi kuna väsimus nii suur aga paari tunni möödudes juba ärkan,süda lööb kiiresti ja keha üleni märg ja nii vähemalt kolm korda öö jooksul.See olukord kestab paar kuud ja siis on mõned kuud normaalne ja hakkab jälle sama asi pihta.Naiste poole pealt on ka näitajad korras ja pole märke menopausist.Viimased pool aasta on ka kaelasooned või lihased väga valusad,pinge kandub pähe.Liigun palju värskes õhus,olen korduvalt masaazis käinud,aga kõik ikka sama.
Kas võib olla tegu ärevushäiretega,mis on juba kaugele arenenud?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) Kael-kukal-õlad ja vöökoht - nende piirkondade pingete vähendamine vähendab kogu organismi sisepingeid. vt minu Palve esimene samm.
2) Apteegi vabamüügist Melatoniin jt unehäirete valdkonna soovitused (vt varasemad unehäirete osas). Teatud juhtudel on vajalik psühhiaatri konsultatsioon ja mõne neuroleptiku kasutamne väikeses-optimaalses annuses.
3) Nahk ja öised higistamised - siin heaks rahustajaks ja ravijaks veeprotseduurid, vahelduv dušš (soe-jahe, kuum-külm, soe-jahe jne) Mõnuga. Alul mitte liialdada, järkjärgult kontrasti suurendada.
4) Päevased lõõgastushetked lamades. nn titesiputus on v.hea teen seda viimase viisaastaku jooksul ja seda eelkõige vaimse relax aspektist. Kehaline vibromashaž on ta niigi super-hea. Käsi, siis teine, jala siputus, siis teine...siis nädala pärast kõik neli jäset korraga. NB Mõnuga ja vabalt hingates, Mona-Linda naeratusega.
5) Kasuta nn eestpalve printsiipi: siputan - seega lähedasel....läheb hästi, siputan teist kätt - seega ..teisel .lähedasel läheb hästi. NB ise enda huvides ei tee, aga lapsed, lähedas - Võimatu ju tegemata jätta. (Kasutan seda nn eestpalve printsiipi ise aastakümneid). Loengutel (mida peetud tuhandeid) tutvustan seda.
Rõõmsameelset harjutamist!
Jüri O.-M. Ennet