autism - kas pärilik? 05.12.16 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Mu lapse isal ja vanaemal on tugevad autistlikud jooned (empaatiavõime puudumine, valikuline kuulmine, ärrituvad, kui asju ümber paigutatakse, suhtlemisraskused, kitsas huvide ring jne. Pole kursis, kas neil ka diagnoositud on see). Ma omal ajal pidasin seda lihtsalt veidruseks, ei teadnud autismist suurt midagi, aga ka mu lapsel on see diagnoos. Kas on võimalik, et autism on pärilik?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) Haiguste -häirete osas on igal inimesel mingis valdkonnas eelsoodumus. See eelsoodumus peab saama igapäevaelus siis mõjutusi - siis see eelsoodumus võib avaneda, aga võib ka mitte (kui need mõjutused on igapäevaelus seda soodumust nö mitte-avavad). Täpset mehhanismi ei teata.
2) Esivanemaid me enam muuta ei saa, aga lapsega tegelemist, tema arengu soodustamist - saame.
3) Kui kahtlused-kõhklused - konsulteerige laste-psühhiaatriga.
4) Kõik tervist tugevdavad tegurid on kasuks, iga tera tervise varasalve on hea!
Rõõmsameelsus on ülihea nii kehale kui ka vaimule!
5) Inimene on sündinud siia maailma selleks, et olla Õnnelik. Olgem siis ja tegutseme, et seda jätkuks kõigile lähedastele!
Jüri O.-M. Ennet