Pulsi seletamatu tõus treeningul 22.09.16 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Tegelen väikestviisi tervisespordiga (jalgrattasõit ja jooksmine), treeningnõuannete saamiseks olen käinud mõned korrad koormustestil ning treenin pulsikella abil.

Probleemiks on harvad juhud (kord iga mõne kuu tagant), kus muidu ühtlane pulss hakkab ilma mingi nähtava põhjuseta tõusma; kerkib ca 20 lööki, nt trennis 130->150; võistlusel 170->190, ja 3-5 minuti järel langeb ootuspärasele tasemele. Tempo vähendamisel pole mingit mõju, pulss teeb selle mõneminutise tõusu igal juhul ära. Paanikahoole omast hirmu või põgenemissoovi ei ole; pulss on ühtlane, kuigi kiire; enesetunne hea.

Spordiarsti poolt on süda täiesti terveks tunnistatud; seda anomaaliat ta põhjendada ei oska.

Tekkis mõte, et kas seda võiks põhjustada mingi kergemat sorti ärevushäire ning pulsi ajab kõrgele adrenaliin?

Hetkel plaanin kõrge pulsiga võistlemise lõpetada, sest mitu minutit absoluutse maksimumi lähedast pulssi on ikka ohtlik.

Lisan veel, et mõniteist aastat tagasi kogesin paar korralikku paanikahoogu; millest sain AD abil kiirelt üle.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) Pulss 150 - pole probleemiks, no ei ole. Võistelda mõtet pole, tundke muidu trennist rõõmu. Enesetunne on kõige parem informaator.
2) Kas pulsilugeja põhjal saate teada või subjektiivselt tunnete pulsi tõusu? Kui end tihti mõõta (pulss, vererõhk), siis tundelistel inimestel annab see mõõtmistulemuse tõusule juurde. Sõltub ka hingamisest - respiratoorne muutus.
2) Korralik öine uni ja vajadusel päevased puhkepausid.
3) Tehke mõnda psühho-regulatoorset harjutust - igal juhul väga kasulik. Ka rahustav tee (soe jook) on sobilik.
4) Non nocere! Ei kahjusta! Iga tera tervise varasalve on kasuks.
5) Päevik - konspektiivselt. On suureks abiliseks enda tundma õppimisel, enda muutmisel.
Rõõmuga tegutsemist soovides,
Jüri O.-M. Ennet