Eksistensiaalne ärevus ja isiksusehäire 20.07.15 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,

veidi kanepit tarvitades ja eksistensiaalsetele teemadele mõeldes tekkis äkki teadvustamine "mismõttes ma elan" siis paanikahoog ja tunne, et olen iseendas ja elus kinni ja olen ohus. Peale seda on tekkinud koguaeg negatiivsed sundmõtted selle teema ümber ja paanika/ärevuse ruumitaju tahab koguaeg peale suruda. Olen pidanud ignoreerima neid mõtteid ja tajusid ning seis on paari kuuga paremaks läinud, aga ma ei saa midagi väga isiklikult või minana võtta, kuna siis mõistus arvab, et peaksin koguaeg paanitsema jne. Elan depersonalisatsiooni tundega. Siseruumides ja liiklusvahendites suureneb ärevus ja tung põgeneda, koguag on selline tunne, et olen ohus. Alguses ei suutnud pea mittemillelegi muule mõelda, aga nüüd suudan juba teistele tegevustele keskenduda ja muid mõtteid mõelda, aga selline meeldetuletus, et olen ohus ja peaksin paanitsema hingab koguaeg nö kuklasse.
Kas tegemist on mingi ruumitaju /ärevuse/paainikahäirega? Kuidas probleemile lahenduse leida?

Tänan!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) Kanepile jt. psühhoaktiivsetele "kaifidele" range ei.
2) Sellest esiplaanile "meelitatud" ärevus/paanika-häire on sagedane tulem. Seega - vt (otsinguga) eelnevatest ärevushäirete - paanikahäirete kohta antud soovitusi ja hakka neid rakendama. Organism ütleb ette, et mis sulle kõige rohkem sobilikud on - neid siis tee.
3) Tee minu Palve-Meditatsiooni esimest sammu - vabastab sisepingest, parandab aju verevarustust, rahustab nii keha kui ka psüühikat.
Esimene PALVE – Ringutus-Sirutus ja Lõdvestus
Ringutan-sirutan end Taevatähe e. Taara poole (Taara on hindi keeles Taevatäht).
Käed üles, kõht sisse, rind ette, õlad taha, pea kuklasse, naeratus näole.
Siis Lõdvestus. Rahulikult painutus ette alla, kael-õlad pingevaba (“Pea ripub
pingevabalt nagu Tootsi Maakera nööri otsas”), lõdvestub ka lumbo-sakraalne e.
vööpiirkond.
Lõdvestub kogu keha!
Tagasi lähteasendisse (püstiasendisse): “rullin end püsti, sirutan end”.
Harjutuse eesmärk: keha ja mõttemaailma lõdvestumine ja hingeelu rahustamine.
Palveharjutust teen rahulikult, õndsalt. Alustan 3-5-7 korrast. Leian endale ise sobiva korduste arvu. eesmärk on lõõgastus, mitte kordade arv.
4) Registreeri end psühhiaatri vastuvõtule - saad selgitusi ja rahustust enda olukorra kohta.
5) Apteegi vabamüügist võta rahustavat teed ja und soodustab Melatoniin.
Harjutamine teeb tugevamaks.
Jüri O.-M. Ennet