Imelik tunne hinges 15.07.15 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere! Mul on viimasel ajal selline imelik tunne hinges, aga ise ka aru ei saa täpselt, mis see on. Paar korda päevas tuleb selline tunne peale et miks elada või seda teha. Aga tegelikult ma ju kunagi nii ei mõtle. Paar kuud tagasi ütles perearst mulle, et mul võib ärevushäire olla ja ma arvan ka, et on (interneti põhja, olen kõik võimalikud artiklid läbi lugenud ja selle haiguse olemusest aru saanud, aga psühholoogi või psühhiaatri poole pole julgenud pöörduda).Aga siiani olen kasutanud aptergi käsiravimeid nagu Nervostrong ja Relaxencaps ning neid kasutades mul neid sümptomeid ei teki. Tagasi nüüd selle tunde juurde, et millest see tunne tekib? Raske on aru saada sellest tundest ja selline tunne, et kaotaksin kontrolli enda üle ja teen midagi mida hiljem kahetseksin. Ja veel sellest, et mul pole sellieid sõpru kellega igapäevaselt rääkida või välja minna, ainult 1 sugulane. Muidu olen üldiselt suhtleja tüüpi, aga algul on raske suhtlema hakata. Mul tuleb lihtsalt hirm peale, et ma ei meeldi teisele inimesele või äkki tüütan teda. Tean, et ma ei tohiks nii mõelda ja, et kui ma ei prooviks, ei saakski ma teada, aga ikkagi päris tihti tunnen nii uute inimestega. Koolis saan kõigi klassikaaslastega läbi, aga sellest enamat on nagu raske saada, et kellegagi ka suvevaheajal suhelda. Kuigi mul klassis on umbes 3 tüdrukut kellega võiksin suhelda, aga jälle see sama hirm. Mu kõik aastad lähevad nii, et käin max 2 korda sõbraga väljas niisama midagi tegemas, mida on ilmselgelt vähe. Samas kooliajal mul aega eriti pole kuna tegelen peaaegu igapäev tippspordiga, aga koolivaheaegadelt ja nädalavahetustel on. Ja mingisuguse suhtlemisvajaduse saan trennist suvevaheajal kätte, kuid seal olen ka uus ja ainult 1 sõbranna ning praegu on paus spordis ja nüüd olengi ilma omavanustega suhtlemiseta. See on mulle raske, sest koduste inimestega tüütab ka ju suhtlemine ära ja tahaks vaheldust. Samas on mu üks kauaaegne sõbranna, kes kolis välismaale, kuid tuli Eestisse vaheajal, mind mitu korda välja kutsunud, aga olen mingi vabanduse leidnud, sest ma ei viitsti nagu minna, aga tahaksin väga. Ja samal ajal on vahel see tunne jälle, et milleks. Ja kodus ma emaga ei saa läbi üldse, väldin teda, kuna meil oli väga suur tüli ja ta on õppinud sellest (ei tõsta mu peale häält nii tihti jne). Tüli seisnes selles, et ta karjus koguaeg mu peale, kui ma midagi valesti tegin või ta millestki aru ei saanud jms. Tülid lõpesid sellega, et hakkasin nutma ja jooksin oma tuppa kuulamata teda enam ja ignoreerides teda, kuna ma ei talu enam üldse mu peale karjumist. Ja veel seda, et tema pärast on mu enesehinnang palju langenud ja võin päris kergesti nutma hakata, selle peale, mis kasvõi natuke haiget teeb. Isaga saan muidu päris hästi läbi ja kõik elame ühes majas, aga jah.
Kirjutasin päris palju ja natuke läks teemast välja, kuid äkki on see kuidagi abiks.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) Käi sporditrennis ja tunne trennist rõõmu, seal suhtle ka teiste sportlastega.
2) Selle välismaa tuttavaga käi ka väljas - veidi pead end seejuures pingutama, ennast ületama - pärast on hea meel, et väljas käisid.
3) Tee minu Palve-Meditatsiooni harjutuse esimest sammu.
4) Apteegi vabamüügi rahustavad vahendi on täiesti asjalikud - kasuta kuu-kaks, siis kindlasti kuu-kaks neid mitte kasutada.
5) Räägi oma murest Emale, tema oskab sind ka lohutada, oma elukogemusega õpetada.
ENNETI PALVE - Meditatsioon
Esimene PALVE – Ringutus-Sirutus ja Lõdvestus
Ringutan-sirutan end Taevatähe e. Taara poole (Taara on hindi keeles Taevatäht).
Käed üles, kõht sisse, rind ette, õlad taha, pea kuklasse, naeratus näole.
Lõdvestus. Siis rahulikult painutus ette alla, kael-õlad pingevaba (“Pea ripub
pingevabalt nagu Tootsi Maakera nööri otsas”), lõdvestub ka lumbo-sakraalne e.
vööpiirkond.
Lõdvestub kogu keha!
Tagasi lähteasendisse (püstiasendisse): “rullin end püsti, sirutan end”.
Harjutuse eesmärk: keha ja mõttemaailma lõdvestumine ja hingeelu rahustamine.
Palveharjutust teen rahulikult, õndsalt. Alustan 3-5-7 korrast, kordade arvu järk-järgult
päeva-paari tagant suurendades. Leian endale ise sobiva korduste arvu.

Oled tubli, tegutse ja 3-4 nädala möödudes anna teada - kuidas kulgeb!
Jüri O.-M. Ennet