88.a. vaimne tervis 23.05.15 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Olen mures oma 88.a. üksi elava ema pärast. Umbes pool aastat tagasi hakkas ta kuulma, kuidas naaber oma korteris kurdab, et ema norskamine ei lase teda magada. Viimasel kuul pidavat ka juba teisel pool elav naaber sama tegema. Kõik tahavad temast lahti saada. Muidugi kostuvad kortermajas seinad läbi ja teiste elanike hääli võib kuulda aga sõnu eristada ei peaks küll võimalik olema. Seda enam et kui ma ise temaga räägin ka siis ta mõnikord saab täiesti valesti aru, kuuleb seda mida tahab. Olen püüdnud teda rahustada, tõstsime toa ümber, voodi teise seina, käisin ise õhtul kuulamas, kas naaber terroriseerib jms. Paariks päevaks aitab aga siis jätkub kõik samamoodi. Tegelikult naabrid normaalsed, midagi sellist ei ole. Muidu tal mõistus korras, käib väljas, poes, saab ise endaga hakkama. Kui talle selgitan, et viga temas siis saab pahaseks ja teatab, et ega ta hull pole. Unerohtu võtta ei taha, siis ei jõua öösel õigel ajal WC-sse. Mida teha? Kahju temast, keerab ennast oma mõtetega ise üles. Öösel ei maga, kuulab mida naabrid temast räägivad. Küsisin, mida tahab, kas minu juurde elama - ei, kas hooldkodusse - ei. Mida siis - kaon lihtsalt ära.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Mida kaugemale sünniaasta seljataha jääb, seda enam on võimalusi häirete tekkeks, mida nimetatakse
- Orgaanilised psüühikahäired (aju ehituslikud muutused, verevarustuse häired veresoonte lupjumisest jt tegurid). Need orgaanilised muutused võivad ka enne pensionipõlve mõne närvihaiguse või trauma tõttu tekkida, aga põhiliselt - kõrgemas vanuses.

Jutuga siin inimest veenda ei saa - ta ju "kuuleb, tunneb, teab" jne. Aitavad arstirohud ja need on olemas, väga head rohud on olemas.
Enamik orgaanilisi meelepetteid ja luulusid on ravitavad.

Psühhiaatri jutule.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet