Depressioon või stress? 05.06.22 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere

Küsin oma elukaaslase kohta.
Millega võib tegu olla, et saaksin teda suunata ja aidata.
Ta on väga närviline mida põhjustab ka tema töö ja tegemised( väga tubli ja aktiivne) kuid see mõjub mulle ka halvasti ise võtan ka antidepresante (enda pärast) ja tunnen et see pärsib ka minu olukorda. Teda sütitab vahel täiesti mõtetuna näiv asi, väga kergesti ärritub, vastuolylisus tema jutus, pidev teiste süüdistamine( a la et kyi sina ei alusta siis mina olen ka rahulik), lisaks käskiv kõneviis jne. Pm kaugelt näha et inimene ei ole omadega korras. Isegi hääletoon on tavalisest järsem, ülbem.
Mis võiks see olla kas stress või depressioon ja mida tuleks ette võtta? Asi kisub juba päris hulluks tunnen....

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Inimese elukeskkond - väliskeskkond ja sisekeskkond peavad tasakaalus olema ning igapäevategevused ei tohi emotsinaalset norm-taluvuse piiri ületada.
Väliskeskkond: Vene genotsiid Ukrainas ja vaimuhaige tapatöö ja sõjakuriteod - seda meie, lihtinimesed, muuta ei saa ja Rahvusvahelised Rahujõud, ÜRO jt ülemaailmsed jõud piisava tempo ning tulemuslikkusega toimetanud ei ole.
Eesti keskkond: energiakriis, vaesuse kriis, bensiinikriis, hinnatõusu kriis, riigikeele kriis, koduste "kemplemise" kriis, madala sündimuse kriis, mõnede kohtumenetluste ülemääraselt pikk, aastatepikkune menetlemine, koolikius, suitsiidid...
Eesti keskkond on haige ja vajab koosmeelt ning ühistegevusi. Vajab muretesmise (emotsioonid) asemel muretesmist-hankimist ning tegemisi, et seda muremäge kõrvaldada. Tegutsemist vajame.
Ja siis meie, Eestimaalaste enda tervis, korralik töö- ja puhkerežiim, sõbralik pereelu ja üksteise aitamine, julgustamine. Seda saame ja oskame teha.
1. Õnne, et oleme elus,
2. Õnn, et ei ole sõda ja saame ennast ja rahvast ühismeelele ja ühistegemistele suunata,
3. Õnn, et suudame leiba lauale hankida (toiduabi vajajate arv on ikka veel väga suur),
4. Õnn, et on abikaasa kellega üheskoos saame Eestimaa kaunist loodust nautida (kus veel piisavalt metsa on ja lageraie silmapiiri taha ei kao. jne
5. Õnne, et saame rõõmu tunda sellest, mis meil täna veel on, mis meil haige ei ole.
6. Vt varasemad - stressi maandamise võtted-harjutused.
Eestimaalased - hoiame kokku ja siis me suudame keskkonda enda ümber ja enda sees muuta.
Hingerahu ja õiget tegutsemist soovides,
Jüri O.-M. Ennet