Kuidas närvilisusest lahti saada? 30.11.14 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere. Mul on probleeme närvilisusega. Ma ei ütleks, et olen pinges või, et tunneksin ennast stressis või kurnatunaolevat, aga närvidega on probleeme. Ma lähen iga pisemagi asja peale närvi ja see kahjustab minu suhet ja mule endalegi ei meeldi see. Noormehele ei meeldi sugugi, et olen nii närviline ja tihti peale lähen nii vihaseks, et tuleb väga suur tung midagi lüüa. Ma sooviksingi teada, kas ma saaksin ise selle heaks midagi teha, et oma närve maandada kuidagi, või peaksin arstiga konsulteerima minema?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) Enesekindlus on üheks märksõnaks.
2) Püüame liigselt olla "keegi teine", et kellelegi teisele meeldida. Aga see keegi teine ju meiega suhtlema hakkaski sellepärast, et me olime Ise, mitte "keegi teine".
3) Olla Ise, selline nagu me oma loomuomaselt oleme, neid omadusi-hoiakuid siis edendada ja arendada - nii kasvab enesekindlus.
4) Austada ja hinnata ennast vääriliselt, siis hakkavad ka teised seda hindama.
5) Suhtlemisoskus ja suhtlemisjulgus on peale selle ja see tuleb suheldes, aga seda õpetab ka kirjandus, näitlejate elulugude ja rolliõppimiste uurimine. Seega - kirjandusest tarkuseterad endale leida.
6) Korralik puhkus kõrvaldab liigse närveerimise, plahvatuslikkuse, pidurdamatuse ja soodustab sisemist tasakaalu.
7) Loomulikult sportlik-tervislik eluviis. Terves kehas vägevam enesekindlus.
8) Pingete maandamise harjutustest on varem juttu küllaga olnud -vt varasemaid.
9) Päevik aitab õigele rajale ja sellel püsimisele vägevalt kaasa.
Oled tubli! Tegutse rõõmuga!
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet