Miks ma olen nii tagasihoidlik? 03.06.14 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Mind vaevab juba mitu aastat see, et ma olen nii tagasihoidlik. Enesehinnang on nullilähedane. Ja oskus suhelda on lausa olematu, sest kardan eksida ning ei suuda kunagi jätta mõtlemast mis teised minust arvavad, kas mul püksilukk on ikka kinni, kas soeng on korras jne. Samas arvan koguaeg et ma olen paks ja kole, tegelikkuses olen 176 cm pikk ja kaalun 59 kg.

Minu elu muutus totaalselt 4-5 klassis, enne seda olin täielik vastand sellele kes ma hetkel olen. Vanem poiss tõmbas mu puuotsast alla ja ma murdsin jalaluu. Pärast paarikuust taastumist kodus jätkasin ma peaaegu tavalise elustiiliga, millest jäi kahjuks välja sõbrad (1-2 sõpra ikka oli/on, aga seda varasemaga võrrelda ei saa) ma muutusin nende kuudega täielikult.
Nüüd olen madala enesehinnanguga üks tagasihoidlikemaid poisse üldse.
6-7.klasssis see muret minus ei tekitanud aga nüüd vanemana mõtlen, et olen ikka täielik saast, kelle elustiili mahub ainult kool-trenn-kodu-arvuti.
Aga ma ei suuda nii enam jätkata, tahan täielikku muutust- selline nagu ma väiksena olin ehk siis täiesti normaalne ja kõigele ja kõigile avatud.
Minujaoks tundub see teekond tagasi normaalsusesse täiesti võimatuna, sest olen ka kaotanud julguse midagi ise üritada.
Kas see on üldse võimalik?
Kas on äkki häid soovitusi või nippe?
Või peaks kohe psühhiaatri juurde aja kirja panema?

Aitäh!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Enesekindlust aitab kergitada:
a) kehaline aktiivsus, tublidus, kehaline areng,
b) olla mingis valdkonnas (mis meeldib ja milles andekas oled) teistest parasjagu parem - ka see vajab harjutamist, nagu kehaline trenngi.

Hästi mõjub suurmeeste elulugude lugemine, see on nii nagu biblio-teraapia ja see annab ka uusi mõtteid enda arenguks. Suutis tema (kellest loed), suudan ka mina!!!

Päevik annab võimaluse end paremini tundma õppida ja seeläbi ka paremini tegutseda.

Rõõmsameelsus on kasuks - naerata ja elu-sõpruskond naeratab vastu, nukrutse ja sa nutab üksinduses ja üksi!
Naerata, nagu Mona-Linda - veidi-veidi väliselt ja rohkelt sisemiselt.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet