Antidepressantidest võõrutamine 08.11.13 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Minu probleemiks on siis antidepressantidest võõrutamine. Olen neid võtnud umbes aasta ning arst arvas, et oleks aeg lõpetada, sest olen veel nii noor ning arutasime ka perega, et ei oleks mõistlik juba noorelt olla sõltuv ravimitest.
Alguses käisin ühe psühhiaatri juures, kes rääkis mulle kõigest võimalikult täpselt ja põhjalikult. Ka sellest, et antidepressantidest loobumine võib endaga kaasa tuua väga halva enesetunde. Siis arst vahetus. Uus arst kõigest nii põhjalikult ei räägi ning meie kohtumised on ka nüüd vähemaks jäänud. Otsustasime koos arstiga, et vähendame minu AD-de kogust ning siis lõpetame nende võtmise üldse ära. Nüüd olen siis nii kaugel, et rohud on otsas ning peaksin hakkama saama ilma nendeta. Kuid viimasel paaril päeval on enesetunne jube kohutav olnud. Pea käib ringi, iiveldab ja peas käivad sellised imelikud hood üle, nagu elektrihood vms. Ma ei oskagi seletada hästi seda. Igatahes sooviksin küsida, et kui kaua selline tunne umbes kestab ning kas seda oleks võimalik kuidagi leevendada? Kool on just alanud ja palju tähtsaid asju vaja teha, kuid isegi toas ringi liikumine on raske, sest enesetunne on nii kehv.
Loodetavasti ei tulnud jutt väga segane ning saan teilt abi.
Tänan!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

AD võtmine ilma harjutusteta on poolik ravi. Vajalikud on harjutused (kehalised eelkõige, siis psühhoregulatsioon), eluviisi muutus, elusihid paika. Tabletikene on abivahend, harjutused ja uus elukorraldus - põhivahend.

vt varasemaid soovitusi, vt. minu raamatust "Välöjavalitu" Tervisemja peatükke ja leia sealt endale soilikud tegemised.
Alusta kohe minu Palve-harjutuse esimesest sammust kuni kolmandani.

ENNETI PALVE - Meditatsioon
Esimene PALVE – Ringutus-Sirutus ja Lõdvestus

Ringutan-sirutan end Taevatähe e. Taara poole (Taara on hindi keeles Taevatäht).
Käed üles, kõht sisse, rind ette, õlad taha, pea kuklasse, naeratus näole.
Lõdvestus. Siis rahulikult painutus ette alla, kael-õlad pingevaba (“Pea ripub
pingevabalt nagu Tootsi Maakera nööri otsas”), lõdvestub ka lumbo-sakraalne e.
vööpiirkond.
Lõdvestub kogu keha!
Tagasi lähteasendisse (püstiasendisse): “rullin end püsti, sirutan end”.
Harjutuse eesmärk: keha ja mõttemaailma lõdvestumine ja hingeelu rahustamine.
Palveharjutust teen rahulikult, õndsalt. Alustan 3-5-7 korrast, kordade arvu järk-järgult
päeva-paari tagant suurendades. Leian endale ise sobiva korduste arvu.

Teine PALVE – Tühjenemine-Vabanemine Patust-Murest
e. Negatiivsest
Ringutan-sirutan Taevatähe poole. Mõttes võtan oma südamesopist konkreetse,
mind vaevava mure peopesade vahele ( ).
Toon peopesad koos mõtte-murega aeglaselt ülalt alla, maani ja samal ajal
kujutlen, et minu keha e. vaimutempel tühjeneb-vabaneb nimetatud patust.
Keha vabaneb häirest!
Samas ütlen mantrat e. sisendust: “Mi-nu ni-mi on Jü-ri! Va-ba-nen ......st (nt hirmust).”
Enne käte mahapanemist lõdvestan kaela-õlad-vööpiirkonna, kogu keha ja
Negatiivne saabki “maandatud”!
Harjutuse puhul on oluline:
1) piltlik kujutlus; 2) mantra e. sisenduslause mõttes ütlemine;
3) lõdvestumine ning rahunemine.
Rahulikult tagasi püstiasendisse.

Kolmas PALVE – Täitumine Vooruse-Rõõmuga e.
Positiivsega
Painutan ette alla, lõdvestun, rahunen. Võtan maast käte vahele mõne mind rõõmustava
omaduse ja toon käed aeglaselt keha lähedalt alt üles ( ).
Kujutlen ja ütlen mantrat: “Mi-nu ni-mi on Jü-ri! Tä-i-tun ......ga! (nt julgusega)!”
Harjutuse puhul on oluline tunnetada kogu kehaga, organism “nagu vaakumpumbaga
imab endasse”
soovitud Positiivset.
Tagasi lähteasendisse.