Vägivaldne naine 12.06.13 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere
Olen 32-aastane naine ja tõeliselt mures enda vaimse tervise ja oma paarisuhte pärast. Suhe on kestnud 4 aastat ja selle aja jooksul oleme oskamatuse tõttu üksteisele palju haiget teinud, pigem verbaalset vägivalda kasutades, kuid suhte alguses on mees mind paar korda tõuganud ja siis kodus olevaid asju peksnud, sel ajal mina vägivaldselt veel ei käitunud. Otsisime koos abi, saime ka ja tegime mõlemad endaga palju tööd. Kuid tänaseks hetkeks on minuga midagi juhtunud, minu ärrituslävi on nii madalaks läinud ja ma lähen lihtsalt oma kaaslasele kätega kallale ja ei suuda oma raevuga enam toime tulla, sest minu nägemuse järgi on see töö justkui mõttetu olnud, sest kõik tema mittekonstruktiivsed vanad käitumismustrid hakkavad taas igapäevaellu tulema ja see on tõeliselt häiriv. Ma tunnen, et inimene ei ole motiveeritud ennast jälgima ja oma sõnade/tegude eest vastutust võtma, vaid lihtsam on teisi süüdistada. Ma ei õigusta füüsilist vägivalda mitte kuidagi ja tahaks teada, mida saan enda jaoks ära teha, sest sellisena ei tunne ma isegi ennast ära. Taustaks on muidugi ka teisi stressoried, minul töö ja rasked õpingud. Aidake mul enda jaoks midagi teha. Sooviks olla tasakaalukas ja mõistlik ka siis, kui ümberringi inimesed absurdseid asju teevad.
Tänan.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Liigne stress lülitab välja käitumiskontrolli ja paneb meid ettenägematul kombel (ka vägivaldselt) käituma.

Suhe on kahepoolne, seega muutusi vajavad mõlemad osapooled.
Liigse pinge maandamiseks kasutada esimesel perioodil arstirohtu - mõjub ruttu ja toime on kohe tuntav.
Siis mõlemad õppigu pingete maaandamist harjutuste kaasabil.

Kui kaks ketast teineteisega osaliselt katta, siis saame kolm osa: ühisosa, mis suhet koos hoiab ja mõlemil ka isikupärane osa, mis ühisosaga ei kattu. Eesmärk olgu ühisosa suurendamine ja selle muuga, isikupärasega võimalikult vähem tegeleda - selline ta ju on.
Kui ühisosa on teile mõlemile piisavalt suur, siis elate rõõmsalt üheskoos edasi, kui...siis...

Tööde "suupärasus" ja korralik puhkus, julgus puhata - väga oluline.

Kui teil vastastikku ikkagi sügavaid tundeid on, siis saate ka end muuta ja teisega arvestada, teisele anda - andmisrõõm.
Kui domineerib omandi-tunne - minu abikaasa, minu .. siis see turumajandus viib kiirelt ühiselu inflatsiooile.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet