Käitumishäire?? 03.11.12 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
See küsimus ei puuduta küll mind, kuid minu head tuttavat, kelle olukorra pärast ma päris suurt mure tunnen. Nimelt on ta 21aastane noormees, kes tihti kuritarvitab uimasteid ja alkoholi, vähe sellest, on tal probleeme adrenaliini taltsutamisega, tal on selle tarbeks ka teatud ravimid, mida ta igapäevaselt manustab. Selle probleemi tõttu on tal juhtunud nii mõningaid eluohtlikke olukordi (mille pärast arst need rohud talle kirjutas), millest ta küll imekombel on eluga välja tulnud, kuid mis kahjuks on tema psüühikat kõvasti mõjutanud. Temast oleks nagu elurõõm välja imetud, ta suhtub ükskõikselt oma olukorda, ta nagu ei saaks ise arugi, et see, mis toimub, ei ole enam normaalne. Kõige kurvem aga selle loo juures on see, et teda ei motiveeri miski end parandma. Minu küsimus seiseb selles, et millist abi selline inimene vajab, kas sundvõõrutust või püüda ikkagi ta ise vabatahtlikult abi otsima panna või hoopis alustada kohe võõtutusravist või esmalt psühholoogi vastuvõtule minna või toimuvad need kaks asja paralleelselt?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

...tihti kuritarvitab uimasteid ja alkoholi, vähe sellest, on tal probleeme adrenaliini taltsutamisega, tal on selle tarbeks ka teatud ravimid, mida ta igapäevaselt manustab..

= Nii UIMASTID, ALKOHOL kui ka ilmselt need nn teatud ravimid vajavad üheskoos psühhiaatri poolset sekkumist. Sellest kolmainsusest tuleb vabaneda koostöös psühhiaatriga ja ise peab ta seejuures aktiivnselt osalema.
Psühhiaater üksi ei saa mitte kedagi terveks teha. Terveks teeb inimene end ise psühhiaatri kaasabil, ravi kaasabil.
Pssühhiaatri jutule ja kiiresti!
Jüri O.-M. Ennet