Endasse sulgumine 22.10.12 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Proovin loo hästi kiirelt ja mõistetavalt kokku võtta.
Kui ma algkoolis ja põhikoolis käisin, siis sattusin tihti koolikiusamise keskele ehk siis mina olin kiusatav ja sellega kaasnevalt oli mul raske sõpru leida ja viimases põhikooli eelviimases klassis minu ainuke sõbranna suri. Gümnaasium oli uus, sõbrad - seltsilised uued, kõik sujus hästi ja sõpru oli jalaga, kuid häid mitte, siiski suhtlesin 1 inimesega väga tihedalt. 11. klassi alguses sain teada, et tal on verevähk, talvel käisin matustel.
Enne abituuriumi aastat kohtasin enda elus hetkel suurt rolli mängivat inimestest. Olin ja olen endiselt väga endasse sulgunud ja kinnine inimene. Ta oli ainuke, kes suutis selle müüri kuidagi maha langetada. Meie suhte algus oli konarlik, nimelt ta oli veel oma endise tüdrukuga koos ja pettis mind alguses 2 kuud. Saime sellest üle. Viimane aasta gümnaasiumis läks tänu Tema toele hästi.
Ülikooli aga läksime erinevatesse linnadesse. Nüüd on meil ligadi-logadi kaugsuhe ja minul raskusi nii usaldamise, klammerdumise kui enese leidmisega. Ma ei tunne, et sobitud siinsete inimeste hulka, kuigi kõik on toredad ja eriala on minule justkui mõeldud.
Lisaks veel, et vahel on tunne, et olen täitsa üksi maailmas. Minu vanematel nimelt on mõlemal oma uus perekond. Emaga, kellega ma olen elanud 19 aastat, pole mul eriti sooje suhteid. Isa perekond lagunes aasta tagasi ja üritades teda toetada lagunesin üha enam koost.
Enda avamine on mulle raske, sest tean, et kõik probleemid on lahendatavad ja tühised nii mõnegi teise ees, aga kust ma üldse alustama peaks? Tahaks ennast vabalt tunda, end teistele avada.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Suhted tugevnevad-nõrgenevad ikka suhtlemise-mittesuhtlemise käigus. Elusihid ja tegude peavool peab endal selge olema, siis on ka õpi/tööväline elu selgem. Selgust endas ja enda tegemistes, suhetes aitab leida:
a) pihi-vestle sellest kellelegi usaldusväärsele,
b) päevik ja probleemi lahtikirjutamine, endast välja-kirjutamine,
c) vt. minu rmt. "Väljavalitu" Tervisemaja peatükke.
Isa ja emaga tuleb ikka suhelda ja enda võimaluste piires neid hingeliselt toetada - südamest andes saame ka ise hingejõudu.

Et asi paremaks läheks, on vaja midagi muuta!
Asjaolude paremaks muutmiseks on meie käsutuses kogu Ilmamaa: need asjad-olud, mis olukorda parandada aitavad on selleks, et neid kasutada. Ja need, mis minu olukorda paremaks ei muuda, need on Ilmamaal selleks, et neid siis ei kasuta.
Hingejõudu soovides,
Jüri O.-M. Ennet

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Psühhiaatria

Alkohol

Olen tsükliline alkohoolik. See on progleem ja läeb hullemaks.Tahaks väga vabaneda. Kui tarbin siis ei söö ei maga ja välja tulek on väga raske.Tarbin mitu päeva.Järgmine päev on raske ja ainult peale ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Perearsti jutule - saab kehale turgutust ja infot: kas elada edasi või ongi järgmiste jooma sööstuste korral kiire lõpp.
Päevapealt täieline alkoholist loobumne. Vedelikku - supid, mineraalvesi, ...

Loe edasi

Arvan et olen sotsiopaat - mida teha?

Ma kaldun arvama, et ma olen sotsiopaat, aastaid olen mõelnud, et miks ma ei tunne hirmu ega armastust, olen püüdnud kuidagi ise luua endale südametunnistust, sundides end asjade üle mõtlema ja leidma ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Isiksusehäireid on mitmeid:
[F60.0] Paranoiline isiksus (kahtlustaja, umbusklik, vandenõud tema vastu..)
[F60.1] Skisoidne isiksus (nagu kupli all elamine-olemine, vähene empaatiavõime, ...

Loe edasi

Suhtlusprobleemid

Tere

Mul on tõelised raskused suhtlemisel inimestega. Ma ei ole kindel, kas suudan probleemi piisavalt detailselt kirjeldada.

Pidudel käies olen ma alati see, kes ainult kuulab, ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Kõik inimesed on omamoodi ainulaadsed, isikupärased. Mõned on nö filosoofi tüüpi e. endasse sulgunud. Kui see "sulgumine" häirib, siis tuleb veidi harjutada, suhelda. Inimesed tahavad endast rääkida ja ...

Loe edasi

Haigusekahtlus

Tere
Minul on põhimõttelisemat või filosoofilisemat laadi küsimus:
Kui inimene muudkui kahtlustab, siis võib see tähendada, et ta on paranoiline. Kui aga kõige hullemat laadi kahtlustused tõeks ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Skeptik-kahtlustaja peab iga inimene parajal määral olema. See kahtlustamine peab teatud raamidesse mahtuma ja ei tohi igapäevaelu segada. Tegeleda enda probleemidega, kaudseid asju ja endasse mittepuutuvaid ...

Loe edasi

bipolaarne häire

lugesin, et bipolaarne häire on ravitav. Mul on väike kahtlus, et mul võib see olla, ma ei ole teatud hetkedel küll täiesti eufoorias, aga meeleolud vahelduvad nii tihti, et raske on endaga hakkama saada. ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Seda häiret diagnoosib psühhiaater. Seda häiret suht vähe. Tavalisi meeleolu-kõikumisi on küllaltki palju ja see ei kuulu hoopiski bipolaarsete häirete rubriiki. Igal inimesel on teataval määral meeleolu ...

Loe edasi

Antidepresandid

Tere!
Küsimus seisneb selles, et milline on inimene pärast antidepresante süües ja kui ta tõmbub endasse, siis kaua selline staadium kestab?

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Miks inimene seda "sööki" sõi? Kaua ja milliseid "lisandeid" tarvitas? Millise iseloomuga (endasse tõmbunud, lahti koorunud e. intra- või ekstravert) inimene on varem olnud?
Teatud AD-d on ka piisavalt ...

Loe edasi

aitäh

suurimad tänud teile hea nõuande eest. kindlasti hakkan sellega tegelema. ja soovin teile omalt poolt jõudu ja jaksu nii paljude inimeste muredele vastamast. aitäh.

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Tänu Teilegi!
Ja ÖNNE!
Minu Önne valem: Ö=T.A.L.U. Töö,
s.o.
T. unnetus, töde, töe tunnetus
A. rmastus, lähendaste ja enda armastus, armastada elu, tervislikkust, arengut ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: