Endasse sulgumine 22.10.12 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Proovin loo hästi kiirelt ja mõistetavalt kokku võtta.
Kui ma algkoolis ja põhikoolis käisin, siis sattusin tihti koolikiusamise keskele ehk siis mina olin kiusatav ja sellega kaasnevalt oli mul raske sõpru leida ja viimases põhikooli eelviimases klassis minu ainuke sõbranna suri. Gümnaasium oli uus, sõbrad - seltsilised uued, kõik sujus hästi ja sõpru oli jalaga, kuid häid mitte, siiski suhtlesin 1 inimesega väga tihedalt. 11. klassi alguses sain teada, et tal on verevähk, talvel käisin matustel.
Enne abituuriumi aastat kohtasin enda elus hetkel suurt rolli mängivat inimestest. Olin ja olen endiselt väga endasse sulgunud ja kinnine inimene. Ta oli ainuke, kes suutis selle müüri kuidagi maha langetada. Meie suhte algus oli konarlik, nimelt ta oli veel oma endise tüdrukuga koos ja pettis mind alguses 2 kuud. Saime sellest üle. Viimane aasta gümnaasiumis läks tänu Tema toele hästi.
Ülikooli aga läksime erinevatesse linnadesse. Nüüd on meil ligadi-logadi kaugsuhe ja minul raskusi nii usaldamise, klammerdumise kui enese leidmisega. Ma ei tunne, et sobitud siinsete inimeste hulka, kuigi kõik on toredad ja eriala on minule justkui mõeldud.
Lisaks veel, et vahel on tunne, et olen täitsa üksi maailmas. Minu vanematel nimelt on mõlemal oma uus perekond. Emaga, kellega ma olen elanud 19 aastat, pole mul eriti sooje suhteid. Isa perekond lagunes aasta tagasi ja üritades teda toetada lagunesin üha enam koost.
Enda avamine on mulle raske, sest tean, et kõik probleemid on lahendatavad ja tühised nii mõnegi teise ees, aga kust ma üldse alustama peaks? Tahaks ennast vabalt tunda, end teistele avada.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Suhted tugevnevad-nõrgenevad ikka suhtlemise-mittesuhtlemise käigus. Elusihid ja tegude peavool peab endal selge olema, siis on ka õpi/tööväline elu selgem. Selgust endas ja enda tegemistes, suhetes aitab leida:
a) pihi-vestle sellest kellelegi usaldusväärsele,
b) päevik ja probleemi lahtikirjutamine, endast välja-kirjutamine,
c) vt. minu rmt. "Väljavalitu" Tervisemaja peatükke.
Isa ja emaga tuleb ikka suhelda ja enda võimaluste piires neid hingeliselt toetada - südamest andes saame ka ise hingejõudu.

Et asi paremaks läheks, on vaja midagi muuta!
Asjaolude paremaks muutmiseks on meie käsutuses kogu Ilmamaa: need asjad-olud, mis olukorda parandada aitavad on selleks, et neid kasutada. Ja need, mis minu olukorda paremaks ei muuda, need on Ilmamaal selleks, et neid siis ei kasuta.
Hingejõudu soovides,
Jüri O.-M. Ennet