Kas see on alkoholisõltuvus ? 16.08.12 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Mu abikaasal ( vanus 28) on vist alkolisõltuvus. Enne meie suhet jõi ta palju, nüüd enam sellist tihedat joomist ei ole. Kuid iga 2-6 nädala tagant kaob ta ära, valetab kus ta on või lülitab telefoni ära ja ilmub koju hommikuti maani täis olekus, nii et püstigi ei seisa, kukub magama kusagile põrandale, vahepeal räägib minuga väga ebaviisakalt, karjub, hommikul ei mäleta ta midagi. Või ilmub ta järgmine päev peale lõunat juba kaineks maganuna. Ärgates ta kahetseb oma tegu, saab aru, et teeb mulle haiget ja lõhub perekonda. Väidab, et üritab mitte korrata oma tegu, kuid see kordub taas. Purju joomine tekib tavaliselt siis, kui on olnud mõni suurem tüli või muud raskused( nt rahalised), kuigi nähtavat masendust tal ei ole. Igapäevaselt ta alkoholi ei tarbi, on suurepärane abikaasa ja isa, seni kuni ta jälle ära kaob.
Kas see on alkoholism? Kui jah, siis kui kaugel see haigus juba on? Kui me pöörduksime psühhiaatri poole või A-kliinikusse, millist ravi ta kõige tõenäolisemalt hakkaks saama?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

See on klassikaline alkoholism, sõltuvus, tervise ja sotsiaalsete suhete kahjustamine alkoholi tarbimise tõttu.
Vajalik on TÄIELIK alkoholist loobumine, piiri pidada selline mees ei oska ja suuresti ei taha. 1000-korda on lihtsam olla absoluut-karsklane kui "mõõdukas" tarbija. Peale esimest pitsi on tegemist hoopis "teise" isikuga ja see joob juba vaadist.
Mehe jutud ei aita, aitavad konkreetsed teod: alko-vastane ravi, pingete maandamise sportlikud ja psühhoregulatoorsed võtted ja
NB. elu-eesmärgid - kaks vankrit vedada. Neid saab vaid karskelt õigesti vedada.

Laste "tootmine" vajab "kaineid seemnerakke", autojuhtimine vajab kainust, enesejuhtimine vajab kainust, pereelu vajab kainust.
Paul Ariste - suur karsklane ja keelemees - ütles, et inimene võib siis napsu võtta: a) kui ta on elus juba midagi olulist korda saatnud;
b) minu poolselt lisaks - kui ta on kainelt Lapsi sigitanud ja kainelt neid suureks kasvatanud.
Psühhiaatri jutule, sihid paika, TEGUTSEDA, Jutu-Ella tasemel kaugele ei jõua.
Kui ta teist hoolib, siis ta teeb eelöeldut, kui Viina-Sarvik-lähisuhe on meeldivam, siis "hoolib" ta teid vaid Jutu-Ella tasemel.
Kauniskõnesid mitte uskuda, uskuda konkreetseid tegusid.
Kannatlikkust ja otsusekindlust.
Jüri O.-M. Ennet