skisofreenia ja pärilikkus 02.04.01 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Mind vaevab tõsine mure - nimelt põeb minu mehe (27 a) ema skisofreeniat. Olen lugenud ja kuulnud, et see haigus on pärilik. Ehkki mehel endal pole avaldunud küll ühtegi psüühikahäiret, on minu mureks see, et kui suur on tõenäosus, et meile kunagi sündivatel lastel võib see haigus avalduda? Olen kuulnud, et pärilikud haigused esinevad sageli just üle põlvkonna. Mure on meie jaoks suur, sest sooviksime ju ikka terveid lapsi. Kas skisofreeniat tehakse ka geniuuringutega (lootel) kindlaks?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Skisofreenia r i s k vanem-laps haigestumise töenäosuseks on kuni 9% nn no rmaalne risk rahva haigestumisel on 0,8 %.Ca 12 a tagasi teadlased "ootasid" seose olevat 5.kromosoomi teatud osaga,aga tänase päevani konkreetset geeni /geeniosa seost skisofreeniaga leitud ei ole.Uuritakse geenide ning teatud retseptorite seost(serotoniin,dopamiin jne),et selle kaudu asjale selgust saada.Kui Teie ja abikaasa on terved,siis haigestumise risk(töenäosus )on nagu köigil nn tavainimestel e 99% on head lootused.et sünnib laps skisofreenia potensiaalse vöimalikkuseta.Geeniuuringuid skisofreenia osas ei tehta(teadlased seoseid alles uurivad).Ärge end ise kahjustage ning asjad lähevad parima vöimalikkuse rada. Jüri O.-M. Ennet