Stress ja sellega toimetulek 01.03.12 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere! Palun andke mulle nõu, kuidas stressiga toime tulla? Täitsa nutma ajab. Minu töökoht asub nii kaugel, et ma sõidan sinna tund aega ja teine tund tagasi. Aga hea, et mul on töökoht olemas. Kuid mina olen see, kes peab saama hakkama tööülesannetega, sõidutama arsti juurde oma puudega isa, käima kassi vaktsineerimas, kiibistamas jne., autoga remondis käima jne. Kõike seda ei saa väljaspool tööaega teha. Palk on väike, ei ole mitu aastat tõusnud. Bensiini hind tõuseb. Autot pidada käib juba üle jõu, aga eaka isa linna arstile viimine on meie kodust raske ilma autota. Me ei ela linnas. Mina pean olema see, kes tervet pere sõidutab, tööajast ära käib. Mul ei ole aega puhata ja mul ei lastagi. Kogu aeg keegi nõuab midagi. Isa tahab väga tähelepanu, kui töölt jõuan. Tal on aju vereringehäired ka ja ajab vahepeal segast juttu ja kujutab asju ette. Mul oma elu nagu ei olegi, kogu aeg pean arvestama isaga. Vennad teda nõus enda juurde võtma ei ole. Tahaksin ka vahel puhata, kinno, teatrisse või kontserdile jõuda. Kuid ma ei saa midagi lubada ja pikka aega olen aru saanud, et minu heaks ei tee keegi midagi ega minu eest ära. Sattusin jaanuari lõpus ise haiglasse kõhuvaludega, kuid uurimisel arvati, et põhjuseks on stress. Kuid lähedaste arvates ei tohi mul nagu mingeid soove ollagi, peangi ainult teiste jaoks elama. Ma ei jaksa enam.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Vendade suhtes end kehtestada, konkreetselt ja kindlas kõneviisis: "Vennakesed! Meid on kokku kolm. Mina olen vaadanud-hooldanud isa kuus kuud (aasta jne), nüüd on, Vellokene, sinu kord, siis Kallekene. Mina kosun vahepeal ja siis jälle mina, Mallekene. Vaat nii, poisid."
Kui isa väga raske hooldusalune, siis sotsiaaltöötaja kaudu (valla kaudu) vaadata Hooldekodu võimalust.
NB! meie viis-rikkama riigi oludes on see jõukohane vaid rikastele (kui vald omalpoolt midagi juurde ei maksa).
NB! keegi teine teie eest puhata ei saa.
Parimate tervitustega,
Jüri O.-M. Ennet