Mure alkoholiga. 17.02.23 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Olen väga pikalt pidanud võitlust alkoholiga. Olen oma elust 17 aastat vahelduva eduga joonud. Nüüd tahaks täielikult võitu saada kuid paraku ei ole see minu võimuses. Üks hetk lihtsalt tuleb ise ja jälle paari nädalane kuni paari kuune tsükkel. Väga halb minu puhul.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Alkoholism on krooniline haigus, on nagu allergia - väike pits ja uus haigushoog-joomasööst algab.
Reegel üks - täielik kainus.
Alkoholismil on kaks tekke vundamenti:
a) pärilik eelsoodumus ja
b) sotsiaalsed olud, sotsiaalne toimetulek ja sellega seonduv. Seda pärilkku eelsoodumust me endal enam muuta ei saa ja seda taga nutta ei ole mõtet. Sotsiaalset keskkonda aga saab muuta-mõjutada. Siit eelkõige hinnatud töömees nii tööl kui ka kodus olla. Töö tegi Charles Robert Darwini evolutsiooniteooria järgi inimarengule suurt kasu - see kehtib ka praegu. Töö ametitööl ja töö kodus. Ühiskondlik aktiivsus aitab ühiskonda kujundada.
Järgnevalt - pingete maandamine ilma alkoholita. Arsti juurde ja ühiselt terviseraja plaani paika panna. Lubadused ei maksa, maksavad teod. Probleem keeruline.
Paljud padujoodikud on kainuse rajale saanud - järelikult on võimalik. Laste ja Esivanemate nimel tasub pingutada. Pudel või Lähedaste stress, enneaegne infarkt - selline on valik. Kolmandat teed ei ole. Kolmas tee on Krematoorium - need meie ühiskonnas veel töötavad.
Tahe kainelt elada, päev korraga.
Teised suutsid päevapealt vabaneda, suudan ka mina.
JüriO.-M. Ennet