alkoholism ja vaimuhaigus 12.06.06 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Olen ka varem meeleheites nõu küsinud ja teilt ka troosti saanud. Kuid kahjuks on poja allakäik alkoholiga niikaugel, et ega enam midagi ei oota, ausalt öeldes tõele näkku vaadates, peale surma enam vist muud pole jäänud. Hing on haige, olen vihane kõigi ja kõige peale. On tunne nagu oleksin midagi valesti teinud ja ehk ei ole märganud ja aru saanud sellest, et miks ta üldse kunagi alkoholi juurde pöördus. Alkoholi tarvitamine algas tasapisi peale keskkooli lõpetamist, nüüd on ta 26 aastane. Ainuke mida tahaksin oma südame rahustamiseks teada, kas ta on vaimselt terve inimene, sest minu vend on raske skisofreenik. Ka poeg on olnud väga kinnine, mitte kunagi eriti rõõmsameelne ja väga tundlik, õppimisega raskusi ei olnud. Oli tubli töömees, aga see on kõik oli. Kui ta on vaimselt terve, siis pean leppima sellega, et on läinud nii nagu on. Haige inimene vajaks abi, kui alkoholismi siinjuures haiguseks mitte pidada, mida minu kogemuste järgi praegu selleks ei peeta või vähemalt on omatehtud haigus ja sellega toimetulek oma asi. Ise ta muidugi arsti juurde ei lähe, veel vähem selle mõttega, et kontrollida vaimset tervist. Minu küsimuse mõte on selles, et kelle poole peaks üldse pöörduma. Kui leitakse, et vaimselt terve ja ma olen oma küsimuse esitanud, siis ei ole rohkem enam võimalik midagi teha (vähemalt minul). Vabandan, kui minu küsimus on valel aadressil.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Ka alkoholism on haigus ja vajab ravi, on raviga mõjutatav. Tervishoiusüsteem on kohati hullem kui prints Hamleti aegne Taani riik - süsteem on nigel, inim-mureni alati mitte küündiv. Ja seda eriti A.N.T.S.-u (Alkoholism, Narkomaania, Toksikomaania, Suitsetamine) küsimustes. Ja ikkagi: a) peretohtri kaudu ning muude tervisehäirete kaudu jõuda põhiprobleemini, b) minna psühhiaatri vastuvõtule ning saate rohtu, mida kodustes tingimustes anda ja siis juba koos alko-sõltlsega ravi korraldada, c) sotsiaaltöötaja kaudu töid-tegemisi organiseerida, töösse rakendada, d) religioosseid registreid proovida, e) AA-rühmad (anonüümsed alkohoolikud). f) kui politseiga pahandusi, siis ka nende "jõudu" rakendada.
Lootja ei loobu!
Kannatlikkust ja tegutsemist!
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet