Pidev pinge ja ärevus 08.02.12 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Ma tahaks olla rahulik, rõõmus ja muidugi ka tugev hingeliselt. Ma olen suhtes olnud oma poisiga oma 3 pool aastat. Suhte alguses me sobisime nii hästi, meil oli tore ja hea koos olla, aga nüüdseks on sellest suhtes saanud täielik õudus.
Ta teeb neid asju mulle, mida ta ei tahaks, et mina talle teeks, sellest tuleb päris tihedalt tülisi. Muidugi on ka minul omad saladused minevikust. Selle koha pealt tahaksin saada vastust, et kas see võib olla ka mõjuv põhjus, miks me enam läbi ei saa ja suhe aina halvemaks läheb, et on asju mida ma olen valesti teinud ja millega talle kindlasti haiget, aga mida ta ei tea ?
Ma ei usalda teda üldse ja seda sellepärast, et on ka asju, mida tema on mulle teinud ja mis on mind väga ärritanud.
Nimelt minu mure seisnebki selles, et ma ei suuda enam ilma temata olla ja ka temaga olla, kui ma temaga pole on mul sees kogu aeg selline ärevuse tunne, söögiisu kaob koheselt, keha kattub külma higiga ja tekkib okserefleks.See on nii naeruväärvne, aga tõsi.
Ma lähen endast nii välja ja muutun nii armukadedaks, kui ta läheb kuhugi, kuhu mina kaasa ei saa minna või ta lihtsalt mind kaasa ei võta.
Ma tahaksin saada nõu ja abi, ma ei taha teda nii lihtsalt kaotada oma emotsioonidega. Ma ei jõua enam nii edasi, sest selline jama on kestnud juba vähemalt 2 aastat koos oldud ajast ja lihtsalt tahan rahus temaga õnnelik olla või peab üldse lahku minema?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Praegusel noorusetapil on esikohal õppimine. Kui õppimine ja sellega seonduv laabub, siis paraneb enesetunne, enesekindlus ja ka suhted kodus ning väljaspool.
Praegusel noorusetapil on oluline kehaline aktiivsus, kerge sport. Kui sporti teha, siis vabaneb inimene liigsetest pingetest ja suhtlusporbleemid paranevad. Pranevad, sest usk endasse ja enda sportlikku olemisse annab ka usu enda psüühikasse ja sellega seonduvasse - suhtlemisse teiste inimestega.
Uhke peab olema ja ennast madaldada-alandada ei tohi. Siis paranevad ka suhtlemisega seotud asjaolud.
Vanematele oma sõpradest rääkida, nendele neid tutvustada - ka see annab turvatunnet ja parandab suhtlemist.
Eneseaustusest algab sõbrasuhe, siis on sõprussidemed kaunid. Enesealandamisest tulenevad vaid alandused, piinad, vaevused, peavalud, unehäired jms.
Eneseaustust!
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennetr