Ärevus? 28.10.11 / Psühhiaatria
Külastaja küsib:
Tere!
Kahtlustan, et mul on ärevushäire. Kirjutama ajendas mind see, et mitte ükski arst (perearst ja LOR arst) ei ole leidnud minu hingamisprobleemi põhjust. Oma mälu järgi juba 5 aastat on mul sessoonselt esiennud hingamisraskust. Tavaliselt sügisel ja kevadel. See on alati esinenud vaid siis kui mul on koolis olnud raske periood (palju vaimset tööd) ja esinevad ka isiklikud probleemid, pinged suhetes, kokkuvõtlikult kiire tagantruttav elutempo (kiired ajad koolis) ja aega ei ole oma isiklike probleemidega tegeleda. Nüüd sel aastal oli mul viimati hingamisprobleem kevadel ja praegune algas paar päeva tagasi suvalisel hetkel õppimise ajal. Kaob lõhnataju, mitte külll täielikult, aga ei tunne end enam nii erksatena, suureneb süljevoolus, tekivad kuumahood, higistan öösiti meeletult, varasematel aastatel seda nii väga ei esinenud. Täna avastasin, et olukorda saab parandada, kui hingan värsket õhku rõdul või mõnda lõhnaõli, aga see on ajutine. Käisin väljas jalutamas, mõneks ajaks oli enesetunne hea, aga mingi hetke pärast jälle endine, õhku ei saa nagu piisavalt, rohkem on vaja hingata, lõhnataju kehv. Viimasel paaril aastal on lisandunud ka magusaisu, mis aitab hetkeks olukorda lahendada, nii kaua kuni komm suus on. Ma tean et see võib tunduda nii veider, aga see on sulatõsi. Varasemalt on mulle tehtud röntgenuuringut, adenoide ei leitud, mandlid on lõigatud. Olen suitsetaja ja on öeldud, et suitsetamine tuleb maha jätta. Jah, ma tean, et see on vajalik.. aga ma ei usu, et see on probleemi põhjustaja, sest siis peaks see hingamisraskus mul pidevalt esinema.
Seepärast arvangi, et ehk on tegu ärevusega, ka psühholoog A. Keerberg diagnoosis mul kerget ärevust... ja ma ei tea, kuidas sellega toime tulla. Magada ei saa, sest süda puperdab. Päeval tunnen pidevalt väsimust, õppida normaalelt ei saa, energiat ei ole. Vajadus teha uinakuid. Ärgates tunnen jälle hingamisraskuseid ja kaob ära igsugune motivatsioon millegagi tegeleda.
Arst vastas:

dr Jüri Ennet
Psühhiaater
Erapsühhiaater
1. Hingamisraskus. Tavaliselt sügisel ja kevadel. See on alati esinenud vaid siis kui mul on koolis olnud raske periood, ...
- 4-5km jalutuskäiku (rahulikult) korrastab hingamise. Kerge trenn on kasuks. Mina teen ise kuristamisharjutust koos mõttega: kuristan aeglaselt (suus on lonks vett) ja väljahingamisel kujutlen, et organism vabaneb ....st. Paari nädalaga see ühe väljahingamise aeg pikeneb pea poole võrra. Rahulikult, mitte pingutada. Rahulikult ja rahustavalt välja hingata, lõõgastada samal ajal ka lihaseid.
2. ... tekivad kuumahood, higistan öösiti meeletult...
- vegetatiivsed häired on kõrvaldatavad veeprotseduuridega: a) kergelt vahelduv dušš (soe..jahe..soojem...jahedam) mõnusalt. Külm ei sobi - lööb hingamise kinni. Lõpetada soojemaga, soojaga. Ja siis kergelt froteerätikuga naha kauivatamine-massaaž.
3. Olen suitsetaja ja on öeldud, et suitsetamine tuleb maha jätta..
- Juba teate, mida ütlen. Nii tulebki teha ja kohe. Kohe! Hea on kopsu meridiani koputamine kergelt oma sõrmedega - vt. selle meridiaani kulgu hiinlaste meditsiiniraamatutest.
4. Päeval tunnen pidevalt väsimust, õppida normaalselt ei saa, energiat ei ole.
- Lõõgastushetked päeval. Minu Palve-Meditatsioon. Jahedat vett näole - kasulik silmadele, ergutab värskusele. Toidurežiim rahulikuks, mõõdukaks (mitte vähe, mitte palju. vt. uneega seonduvaid soovitusi. Õhtul rahustavat teed.
5. Kaob ära igsugune motivatsioon millegagi tegeleda.
- vt. raamatust "Väljavalitu" motivatsiooni, Tervisemaja soovitusi.
Head harjutamist.
Jüri O.-M. Ennet
Nõuanded teemal: Psühhiaatria
Ravimite võrdlus
Tere
Kui palju peab võtma bromazepsmi et vastaks 2.5mg le xansxile.Tean ,et on olemas tabel ,sga ei suuda internetiavarustest leida.
Parimat.
Ravimite võrdlus
Tere
Kui palju peab võtma bromazepsmi et vastaks 2.5mg le xansxile.Tean ,et on olemas tabel ,sga ei suuda internetiavarustest leida.
Parimat.

Vastas dr Jüri Ennet
Broomasepaam on tugevama toimega kui Xanax.
Seega - alustada väikesest broomasepaami annusest, vajadusel siis annust tõsta.
Koostöö raviarstiga on vajalik.
Tervislikud eluviisid, ...
Enesetapu soov
Mõtted elust lahkuda algasid mitu kuud tagasi ja viimstel nädalatel on igapäevased. Depressioon algas aastaid tagasi ja olen proovinud erinevad ravimeid. Mitmed ei sobinud üldse, näit. Ketipiror, Elontril, ...

Vastas dr Jüri Ennet
Olete väga tubli olnud ja aidanud-kasvatanud, pakkunud-toitnud nii et igapäevaleib laual on ja vaimutoit pidevalt käeulatuses. Teid on vajatud ja vajatakse ka praegu.
Ka aitaja vajab puhkust, puhkehetki. ...
Paliperidooni depoo
Tere!
Sain psühhiaatrilt skisoafektiivse häire diagnoosi. Kõik algas ca. 6 aastat tagasi ärevusega, siis tuli depressiooni diagnoos, pärast seda ATH, pärast seda autismispekter, hiljem ...

Vastas dr Jüri Ennet
Teatate rõõmsalt - Hetkel jõudsin hea ravimikombinatsioonini erinevate arstidega, mus koosneb Xeplion 50 mg depoo, Depakine 1000 mg, Flux 20 mg ja vajadusel Concerta 54 mg. Toimib väga hästi.
Loe edasi
Täiskasvanute ATH
Tere, olen tutvunud siin lehel teie poolt vastatud teemadele ning paraku oma küsimusele konkreetset vastust ei leidnud. Kas oskate mulle öelda, kuhu/kelle poole täpselt pöörduma peaks, kui sooviksin ennast ...

Vastas dr Jüri Ennet
TUKi Psühhiaatriakliinikus töötavad psühhiaatrid ja kliinilised psühholoogid. Psühhiaatri juures selle küsimuse lahendus algab, vajadusel kaasatakse kliiniline psühholoog ning tehakse teste.
Tervitustega, ...
Une häired
Tere! Mind on vaevanud terve elu unehäired (sonimine ja unes kôndimine).. Nüüdseks on see halvendanud elukvaliteeti, olen tööl väsinud, jôuetu. Tihti on uneärevus (näen madu vôi mingit looma enda poole ...

Vastas dr Jüri Ennet
1. Otsustamatus väsitab-häirib kümneid kordi rohkem kui nö ebamugav otsus. Võtta vastu vajalikke otsuseid ja sellest tulenevalt siis ka tegutseda. Optimistlikult.
2. Depressioon ja unetus on kaksikud, ...
ATH ja relvaluba
Tere!
Tahtsin uurida kas ath diagnoos välistab relvaloa saamist. Nõuete kohaselt välistavad relvaloa saamist pervasiivsed arenguhäired ja muud rasked lapseeas alanud käitumis- ja tundeeluhäired, ...

Vastas dr Jüri Ennet
Psüühikahäirete spekter on lai, seda ka ath. Seega - käsud-keelud relvaloa aspektist sõltuvad konkreetse inimese käesolevast psüühilisest seisundist.
Relvaloa saamine või hetkel mitte sõltub Psühhiaatri ...
Stress +glaukoom
Minul on glaukoom, parem silm pime. Depressiooni rohtusid vötta ei saa. Mida teha? Otsin abi juba aasta, olukord aina paheneb.

Vastas dr Jüri Ennet
Koosmeel on imerohi,
on poliitikuid – ka erakondade sees - kes paanikat ja lahkhelisid külvavad, rahvast sektoritesse-kastidesse paigutavad. Praktiline elu avab inimeste tõelise olemuse.
Koosmeele ...
Paanikahoog
Tere, olen väga mures enda pärast, mul on hakanud olema vasakul pool rinnus 2 päeva nädalas mitme tunnilised suured valud mida vältida ei saa ja süda on natuke paha, tundub, et see on vist paanikahoog. ...

Vastas dr Jüri Ennet
Paanikahoogude ravimine, olukorra parandamine algab une-hügieenist. Tekkivaid unehäireid on mitmeid.
Iga tera und soodustavasse varasalve tuleb kasuks. Iga tera! Elu- ja olme keskonna muutused mõjutavad ...
Ei oska endaga toime tulla!
Tere, olen 35.a noormees, ei oska enam endaga toime tulla, miks ma kirjutan on järgmine, 1.5a tagasi tutvusin neiuga, kes oli,on just see keda ma vajan, aga ma juskui ei osanud seda hoida, praeguseks hetkeks ...

Vastas dr Jüri Ennet
Puudub tahe end muuta, puudub elujõud, et teisi (lähedast, abikaasat) aidata, mitte tema-nende kukil enda kanda lastes-nõudes!
Puudub tahe. Töö ei edene. Enesetunne halb, töörõõmu ei ole, halvasti ...
Vaata kõiki nõustamisi
Ei saanud vastust? Küsi arstilt:
