Abi depressiooni ja sotsiaalfoobia vastu 12.07.11 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Mis ma tegema peaks, et saada mingit ravi või abi, puudub igasugune eluisu.
Viimased 3 aastat pole ma midagi teinud peale tööl käimise ja kodus istumise. Väljas kuskil üritusel, sünnipäeval või istumisel olen kogu selle aja jooksul käinud alla 10 korra tõenäoliselt, kõik mis teen tundub mõtetu ja igav, ei suuda mitte milleski midagi lõbusat leida.

Inimestega mingit vestlust pidada on võimatu, keegi ei suuda minuga pikemalt rääkida kui paar minutit ja see on justkui pikapeale venitatud, ei tea kas ma tõesti olen siis nii mõttetu ja igav inimene. Muidugi pole ühtegi inimest, kellega mul rääkida oleks peale mõne töökaaslase ja nendega ma väga ei suhtle.
Võõraste rääkida on eriti raske, süda hakkab peksma, hakkan higistama ja hääl hakkab värisema ja üldse raske midagi rääkida.

Kodus olles istusin enamus ajast arvutis ja mängisin arvutimänge, kuid juba viimased 2 aastat ei näe enam nendes mingit mõtet nagu kunagi ja nüüd olen peaegu kogu ajast lihtsalt voodis pikali ning ja ootan järgmist päeva
Enesetunne pidevalt halb, pea valutab tihti, pidev väsimus, öösiti raske magama jääda, tavaliselt und ei tule enne kella 2-4 öösel.
Normaalselt suudan magada ainult nädalavahetustel.

Pidevad enesetapu mõtted on.
Elul ei ole justkui mingit mõtet, oleks pidanud ennast ajateenistuses olles maha laskma, kui oli see võimalus, aga tuli mingi imelik hirm peale ja lootsin, et äkki läheb midagi paremaks, et midagi muutub, aga kõik tundub ikka sama mõttetu nagu siis, kuid nüüd ülespoomine kõige reaalsem variant, sest relva lihsalt kuskilt võtta pole.
Tahaks, et keegi lihtsalt laseks magades kuuli pähe ja ei peaks enam ärkama

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Madal enesehinnang, ootus, et keegi mind mureaugust välja tõmbab, pessimism oleviku ja tuleviku suunatud mõttemaailmas.
Mõttemaailm, emotsioonid ja tegemised-tahe on kogu psüühika, kogu inimese põhimõjurid. Mõttemaailma saame mõjutada sisenduste-mantrate kaudu, tahet tegemiste kaudu, emotsioone psühhoregulatsiooni kaudu. Nenest tahe-tegemised on igapäevainimesele kõige kättesaadavam ja A. Schopenhauri järgi määravaim inimisiksuse juures. Seega, sellest tegemistest siis alustadagi.
Eesmärgid ja eeskujud on teine suur tõukejõud isiksuse käekäigu kujundamisel. Biblioteraapia - Suurmeeste elulood olgu õpetussõnadeks. Suutsid nemad läbi halli kivi minna, suudad ka sina. Siit ka selgemad eesmärgid , elusihid. Kui Eesmärgi majakas on paika pandud, siis on Roolimehel laevukest lihtsam juhtida.
Suhtlemine. Alustuseks mõtte-vestlused Esivanematega, hiljem teiste suuremat sorti tegijatega. Siis järgneb asjadele mänguline (näitemänguline eelkõige) lähenemine.
Päevik on suureks abimeheks: maandab pinged, hea vestluskaaslane dialoogi vormis, dialoog oma parima Minaga.
Psühhiaater ja kerge AD ja depressiooniga seonduvad soovitused varasemast.
Inimene elab keskkonnas ja suhtleb keskkonna ja endaga. Neid kolme tuleb muuta ja alustus on Mina ja suhted selle Minaga. Teine tasand on juba suhted-suhtumine-prioriteedid keskkonnaga suhtlemisel. Kolmas on juba Suurmeeste tasand, keskkonna muutmise tasand.
Tänu võitlusele on keegi ori ning teine vaba inimene, keegi alam ning teine ülem, keegi tava-inimene ning teine jumalik (Herakleitos).
Võitlus algab Iseendast, enda muutmisest.
Ületada inimest! (Fr. Nietzsche).
Raskused karastavad!
Jüri O.-M. Ennet