Schizoid Personality Disorder 29.04.11 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Kuna ma professionaalidelt ei ole leidnud mingit erilist abi, siis olen proovinud ise ennast psühholoogiliselt analüüsida, mis on päris raske, kuna mul pole vastavat haridust. Igatahes ma leidsin nüüd, et tõenäoliselt on mu puhul tegemist Schizoid Personality disorderiga, kuna kõik diagnoosi kriteeriumid klapivad nii täpselt, et ei oskaks ise paremini sõnastada. Allpool on wikipediast leitud WHO diagnoosi kriteeriumid, mis täiesti iseloomustavad minu "elu vaadet":

Emotional coldness, detachment or reduced affection.
Limited capacity to express either positive or negative emotions towards others.
Consistent preference for solitary activities.
Very few, if any, close friends or relationships, and a lack of desire for such.
Indifference to either praise or criticism.
Taking pleasure in few, if any, activities.
Indifference to social norms and conventions.
Preoccupation with fantasy and introspection.
Lack of desire for sexual experiences with another person.

Küsimus siis on, et oletame, et mul on SPD, mis võimalused siis oleks oma elulaadi parandada? Kas mingi ravimikuur oleks mõistlik või mis otsast pihta hakata? Wikipedias tundub, et lisaks mingitele ravimitele räägitakse, et on oluline "riskida" ilmselt siis sotsiaalse interaktsiooniga.
Samas nagu ma ei usu päris sellesse - ma suhtlen inimestega, lihtsalt enamik inimesi tunduvad igavad, samuti mind ennast huvitavad teemad ei paku eriti pinget teistele. Eriti mis naistesse puutub, siis ma ei näe, mida neil on mulle pakkuda ning mida mul oleks neile vastu pakkuda.
Ma olen mõelnud, et äkki proovida luua mõne naisega suhe, kuigi see naine mind ei huvita...et äkki mingi moment võiks toimuda pööre, aga see tundub suur vaev vähese edu tõenäosusega...lisaks teise inimese petmine. Siiski mõned naised mind intrigeerivad, kuid neil on olemas kaaslased või nad lihtsalt ei ole minust huvitatud.
Ma isegi olen arvamusel, et mulle meeldivadki naised, kelle puhul ma alateadlikult tunnetan, et intiimsuhte loomise tõenäosus on väike.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Iga inimene on isikupärane, ainulaadne. Iga inimne on ka teatud isiksuse- ja käitumismustriga persoon (ektrovert, introvert, paranoiline, skisoidne jne.). Ei ole puhtaid mustreid, on ühe või teise mustri ülekaal.
Millal tekib probleem? Probleem tekib siis, kui see isiksuse- ja käitumismuster muutub häirivaks (haiguslikult häirivaks) endale ja teistele ühiskonnas.
Mida teha?
1) Õige eriala valik, et nimetatud muster kasuks tuleb.
2) Õige keskkonna valik, et Mina-muster hästi toimiks.
3) Enda mõõdukas kujundamine, et endas rõõmu tunda, endasse uskuda. Olen ainulaadne ja sellega ma suudan pakkuda endale-teistele seda, mida teised ei suuda, pole võimelised.
4) Inimene on see, kes peab end ületama (vt. Fr. Nietzsche). Tegudele!
5) AD kõrval võiks väga väikeses annuses neuroleptikumi proovida, et seda nn skisoidset raamistikku veidi avada-laiendada.
6) Suhtlemisoskus tuleb suheldes, harjutamine teeb Meistriks!
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet