Kuidas olla kindel,et on pandud oige diagnoos ja mida teha kui elad vooras riigis olles "haige?" 29.04.15 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Olen viimased 5 aastat elanud diagnoosiga kliiniline depressioon. Regulaarne psuhhiaatri kulastamine, erinevad ravimeetodid ( pohimotteliselt koik, mis Eestis pakutakse), kuid paranemise marki pole. Kolides Inglismaale ja viimases hadas siin psuhhiatrikliiniku poole poordudes pandi mulle uus diagnoos, millele ma pole eestikeelset vastet leidnud.Diagnoos on Borderline personality Disorder. Sellele vaidetavalt ravi kui sellist ei ole ja ainuke variant on kaia grupiteraapiates. Kusimus ongi selline, et mida teha taolise diagnoosiga ja kui ma tagasi koju tulen, siis kas algne diagnoos ja tabletid ( Xanax, diacepam, Velafaxin, quetiapine jnejne) kehtivad? On mul motet Eesti raviarsti kirjutatud ravimeid uldse votta? Siiani olen iga paari kuu tagant kodus kainud ja ravimivarud taitnud, aga nuud enam ei teagi mida teha ja kuhu poorduda...

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Varem on olnud teil depressioone ja selle ravimisega olete ka tegelenud. Raviks on olnud ainult tabletid ja muid harjutusi-elukorralduse muutusi te ei ole teinud.
Seega on ka probleem(id) lõpuni lahendamata.

Borderline isiksusehäire kuulub ebastabiilsete isisksuseomaduste juurde. Ka sellisel isiksusel võivad olla meeleoluprobleemid-ärevused jms. Ka neid saab ja tuleb ravida.
Tavaliselt avaldub isiksusehäire neiupõlve/noorukipõlve eas ja väljendunud isiksusehäire korral oleks seda kindlasti märgatud ka Eestimaal.

Mida teha?
vt kliinik.ee varasematest soovitustest ja jälgi minu raviprintsiipi - ristkülik diagonaaliga ja "uued prillid".
Printsiibi olemus: ravimid on esma-etapil olulised ja ajateljel nende tähtsus väheneb; ajateljel harjutuste osakaal suureneb ja saavutab antud inimese jaoks optimaalse ja siis on vajalik nn "uued prillid" ehk uus eluhoiak, uus tunnetus (mida võtta südamesse ja mida mitte) ja uus tegutsemistähtsus, tegutsemise prioriteedid...loominguline tegevus.
vt ka minu raamatust "Väljavalitu" Tervisemaja ptk-d.
Teie probleem on kõrvaldatav!
Tervitustega,
Jüri O.-M. Ennet