Masendus, tervisehäired ja unetus 15.03.11 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Mul on olnud väga keeruline ja raske lapsepõlv...kõige rohkem sest mu pere surus maha minu unistusi ja lootusi maailma ja elu suhtes. Isa on alkohoolik ja ema pole kunagi eriliselt tähelepanu pööranud meist hoolimisele, aga õde ja venda on nad minust alati tähtsamaks pidanud. Kui olin 7aastane, kasutas viis aastat vanem poiss mind ära ja terve see aeg tundsin hirmu, hakkasin elama oma maailmas, istusin palju üksi ja ei osanud kedagi usaldada. Isa peksis aeg-ajalt ja viskas kodunt välja. Tundsin lootusetust ja masendust,
nüüd aga on kõik keerulisem. Maailm tundubki tume. Mul on juba aasta aega olnud põiepõletik ja emakakaelapõletik, olen miljon korda küsinud arstidelt abi, testid tehakse põiepõletikule ära ja öeldakse, et kõik on korras, kuigi mina tean, et see pole nii. Ma ärkan öösiti suurte alakõhuvalude peale, magamisega on üldse raskusi, näen õudukaid oma isast ja surmast ja verest ja seda ainult kodus oma toas, aga kui olen sõbranna või kellegi juurde ööseks jäänud, pole selliseid unenägusid olnud, kardan, et ma ei tule sellest kunagi välja.10 klassis jätsin kooli pooleli, sest pere tegi mind maha ja ütles, et ma ei jõua kuhugi ja nüüd tahaks oma eluga edasi minna, aga enam ei oska. Põhiharidusega ei tee ka tänapäeval enam midagi...kahjuks. Tahtsin kooli minna, rääkisin emale sellest, aga nad hakkasid kohe kõik mind maha tegema ja umbes et nemad mind rahaliselt ei toeta jne...Mis ma küll teen, mis must saab?
Tervis ongi see, mis hetkel valmistab kõige rohkem muret. Kuidas nendest põletikest välja tulla, olen ka ravimeid tarvitanud, mida arstid on kirjutanud, aga ei midagi, ikka on sama ja läheb halvemaks.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Probleem parasjagu keeruline, aga lahendid on olemas. Psühho-somaatilisi häireid (psüühiline pinge annab kehalisi kaebusi) ikka leidub ja neist on võimalik lahti saada. Lahti saab nii keha tugevdades kui ka vaimu rahustades. Lühiaegselt annaksin und soodustavat antidepressanti. Riietuksin soojalt-tervislikult ja teeksin väikevaagna elundite verevarustust ergutavaid harjutusi (kiirem kõnd või kerge sörkjooks, sirutused-painutused - veri hakkab siis energilisemalt liikuma ja vastavat piirkonda parandama). Isa-ema süüdistada vaja ei ole - neil ka oma saatusekoorem õlgadel, koorem suurem kanda kui antud ühiskonnas neil selleks jõudu jätkub, hektel. Kui tervise-une asjad on regulaarse kontrolli alla võetud, siis tulevad päevakorda koolitükid (täpsustada õppimisvõimalused päevakoolis või õhtukoolis ja usku õpivajadusse mitte kaotada!).
Tahe koos tegudega viib sihile!
Usun sinusse, usu endasse!
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet