Paanikahäire või agarofoobia? 20.05.10 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Vanust 36, mees, aastaid 16 tagasi hakkas pihta ja ca 10a tagasi diagnoositi paanikahood. Olen võtnud erinevaid antidepressante, algselt Cipralex ja Paroxetin (vahepealseid ei mäleta).Toimisid ja aitasid, võtnud olen erinevaid ja umbes intervalliga aasta tablette ja pool ilma!
Nüüd jälle ca pool aasta ilma ja enesetundel polnud hädagi (kui arvestada seda, et ca aasta töötu olnud ja nüüd uus töökoht-seega üsna masendav elu olnud).
Hakkas pihta nüüd nädal tagasi ja hoopis kummaliselt, ei oska nagu käia ja seisma jäädes tunne, et kohe minestan, ja päev päevalt aiva hullemaks läheb, õhtul koju jõudes vasardab vaid peas: aga kuidas homme tööle ja tagasi saan? Sõidan rongidega ja enesetunne eriti jama justkui siis, kui inimesed ligi. Iga liigutus, mis teen, toimub väga raskelt ja ennast ületavalt. Perearsti käest sain Paroxetini jälle ja alustasin selle võtmist!
Marru ajab see, et vot liikumisega pole enne selliseid probleeme kunagi tekkinud, eelnevad hood olid ikka sellised kus rääkida raske, rahvarikaste kohtade vältimine jne. Nüüd pagan vaat ei suuda enam isegi trassi" töö-kodu" läbida!
Ja päev päevalt läheb asi nagu kehvemaks-isegi üksi olles vasardab peas mõte, et MIS HAIGUS NÜÜD SIIS JÄLLE-peaks olema tüüpiline, kuna hakkan automaatselt mõtlema, et tervis tuksis-pidev HIRM!
Kas oskaksite soovitada inimest, kes teeks hüpnoosi ja saaks teada kuidagi, millest häired tekivad? Või kelle poole pöörduda või kas üldse selleks tarvidust?
Psühhiaatri juurde nagu enam pöörduda ei taha-need vaid rohte kirjutanud automaatselt ja tolku neist pole olnud!

Ka selline kummaline ilming, et väldin söömist teistega koos, seega näiteks ka lõunatades tekib tohutu pinge ja söögilauas ei taha toit alla minna ja seda just teistega koos. Automaatselt väldin kõiki olukordi, mis pinge on tekitanud, samas neid juba liialt palju, et normaalselt eksisteerida.

Perearsti käest küsisin ise Paroxetini retsepti, kuna ta aastaid tagasigi neid kirjutanud, kui psühhiaatrite juures käisin. Olen ka erinevate psühhiaatrite juures käinud ja need vaid (kes töölt lahkunud või muudel põhjustel) on vaid vahetunud ja konkreetset abi saanud pole.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Agorafoobia on üks ärevushäire variantidest. Agorafoobia: suurte ruumide-väljakute-avatud ruumide kartus, kodust väljumise kartus, rahvahulkadega kohtumise kartus...
Paanikahäire on ka üks ärevushäire variantidest: ootamatud kartused, hirmud, vegetatiivsed häired, nõrkustunded, hirm kaotada kontroll situatsiooni üle...
Inimesel võivad need foobiad ja paanikahood esineda ka käsikäes - ikka üks ärevus ja puha.
1) AD on vajalik, 2) harjutused pingete maandamiseks ja organismi tugevdamiseks on vajalikud, 3) harjutused (ka ideomotoorsed) nendes situatsioonides enda "karastamiseks" on olulised, 4) uute hoiakute kujundamine on oluline.
5) Tuleb jõuda välja ka põhipõhjusteni, milleks on siis suuresti Tervisemaja 7., 6., ja 5. korruste problemaatika, mis vajab korrastamist.
Kuigi probleemistik on 10 a. olnud päevakorral on ta ikkagi kõrvaldatav, lahendatav.
Kannatlikkust ja mitmekihiline lähenemine, tabletist üksi ei piisa.
Parimate teritustega,
Jüri O.-M. Ennet

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Psühhiaatria

3 kuud antidepressante

Mul on paanikahäire. Hakkasin tarvitama Cipralex tablette. Tarvitan neid 3 kuud. Kas ma tohin ravikuuri pooleli jätta?

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Koostöö raviarstiga.
Kui probleeme ie ole, siis loomulikult.
NB Harjutusi tuleb teha, siis asi kindlamast kndel!
Harjutusi! vt varasemaid soovitusi.
Jüri O.-M. Ennet

Loe edasi

Paanikahäire

Tere mul on ärevus ja paanikahäire umbes pool aastat.
Sain selle, kui tarbisin kanepit üledoosina. Nüüd kasutan antidepressante ja sooviks teiega KKt-d teha. Kuna oleks võimalik teie juurde pöörduda?

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Tutvuge kohe eelnevate soovitustega selle häire valdkonnast ja kohe ka rakendage neid.
Ida-Tallinna Keskhaigla interneti ifolehel on registreerimine psühhiaatrite juurde, seal saab ka minu vastuvõtule ...

Loe edasi

Paanikahoog

Tere, mul selline küsimus. Tekkisid paar päeva tagasi rasked hingamisraskused, vahepeal lööb täitsa hinge kinni, rinnus pitsitab kogu aeg. Sümptomid pole siiani üle läinud, kogu aeg tulevad tagasi ja läheb ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Paanikahäire on ärevus-hoog. Tekib äkki ja on ette prognoosimatu. Kaebusi on tavalisest ärevusest-pingest kuni surmahirmuni, ka hingamisega seotud kaebusi. See on hoog, ei ole päevi püsiv.
Hoogude ...

Loe edasi

Hingamishäired ja tükitunne kurgus

Tere!Juba kolm kuud kestnud hingamishäired,tükitunne kurgus ja nagu sissehingata on raske. Hirm surma ees ja mõtlen kogu aeg, et mul vähk. Hingamishäired on päevast päeva nagu oleks raske sisse hingata. ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Kui astma ja kilpnäärme arst midagi ei leidnud, siis paanikahäire variant olemas. Need surinad-pearinglused võivad nii ärevushäirest kui ka teataval määral mõnest rohust tingitud olla. Rohu kõrvaltoimest ...

Loe edasi

Cipralex ja Malarone

Tere,

Minul selline küsimus, et kui tarvitan paanikahäire raviks Cipralexi, siis kas reisile minenes võin kasutada malaariavastaseid Malarone tablette.

Tervitustega,

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Ravimi ründepunktid (toimemehhanismid) erinevad, seega võib.
Paanikahäirete puhul tabletist jääb väheseks - harjutusi ka, psühhoregulatsioon.
Tervitades,
Jüri O.-M. Ennet

Loe edasi

cipralex


Tere!

Olen tarvitanud cipralexi kaks aastat paanikahäire tõttu, nüüd tahax hakata lõpetama. Kas poole tableti kaupa võib hakata lõpetama??? Oma arstiga ma ühendust ei saa.

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Arstiga, kellega ühendust ei saa - ei ole oma arst!
Enesetunne on määrav, 1/2 kaupa vähendada sobib küll.
Tehke muid harjutusi ka.
Tervitades,
Jüri O.-M. Ennet

Loe edasi

Paanikahäire

Tere, olen väga ühe oma sõbra pärast mures. Tal on paanikahäire ja nii. Kuidas teda aidata ? Ta ei lase ligi kah. Kuidas saada lähemale talle ja et ta ennast hästi tunneks jne?

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Paanikahäire või midagi muud? Diagnoosi las paneb ikkagi tohter. Alustage peretohtri juurest, alustada tuleb ka tervilikest eluviisidest.
Ise end mitte kahjustada (non nocere! - nagu ladinlased ...

Loe edasi

paanikahäire

Tere, olen 25-aastane naisterahvas. Paar kuud on mind vaevanud poomistunne kõris, mis tekib ebameeldivate lõhnade, rääkimise ja ka kõrgemate kaeluste peale. (Lõhnadega on küll nii, et vahel öeldakse, et ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Organism, keskkond ja nendevaheline suhe moodustavad terviku. Praegu see nende omavaheline suhe Teile ei sobi ja tekivadki eelnimetatud kaebused. Eelnevast tulenevalt on olukorra muutmisekski järgmised ...

Loe edasi

paanikahäire

Millist ravimit soovitaksite Teie paanikahäire puhul?

Vastas dr Jaanus Mumma

Laialdaselt kasutatakse ärevuse ja paanikahäirete ravis
uuemaid antidepressante.Ka isiklikult olen peamiselt neid
tarvitanud ja üsna edukalt.Valik on päris suur,sest paljud
firmad toodavad ...

Loe edasi

Ärevushäire

Tere!

Kas paanikahäire on täielikult ravitav?

Tänan!

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Paanikahäire on ravitav. Ravib psühhiaater, teatud perioodil kasutatakse ravimeid-antidepressante. Sellele lisaks kasutatakse mitmeid (Teiele just sobivat) psühhoteraapia võtteid ning veel harjutusi-teraapiaid, ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: