Hirm pimeduse ees 20.04.10 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere! Pöördun Teie, kui spetsialisti poole enda murega ja tahan teada, kas see vajab ravimist vms või on see tavaline ja paljudel inimestel esinev nähtus.
Nimelt, kardan ma kohutavalt täielikku kottpimedust, kui ma olen üksinda ( kehtib ka nt siis, kui on vaja üksi dušši all olles juukseid pesta, silmad kinni). Kõige enam esineb seda magama minnes, kui ei ole silmad veel harjunud pimedusega. Pimedust ma ei karda, kui ma midagigi näen, aga kui ma ei näe mitte midagi enda ümber, kujutan ma kohe ette, et keegi vaatab mind, on mul hästi lähedal ja jõllitab.
Alguses ma ei pööranud sellele kartusele tähelepanu.. .aga see on isegi süvenenud.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Foobia e sundhirmu ärevus on põhjustatud:
a) ainult või peaasjalikult kindla/te (isiku suhtes väliste) situatsioonide või objektide poolt,
b) mis tegelikult ei ole ohtlikud;
c) seetõttu välditakse selliseid situatsioone või objekte või talutakse neid ülemäärase hirmuga;
d) foobne ärevus e sundhirm pole subjektiivselt, füsioloogiliselt ega käitumuslikult eristatav teistest ärevuse tüüpidest;
e) selle ärevuse tugevus võib varieeruda ebamugavustundest kuni paanilise hirmuni.
Järeldus - vt. ka ärevushäirete paanika-hoogude puhuseid soovitusi (näiteks, eelnev soovitus).
Pimedusega seonduv hirm on lastel-noorukitel sagedane ja see aastatega kaob. Praegu aitaks ka öölambikene. Kui ka unehäired, siis psühhiaatri jutule.
Alusta minu Palve-Meditatsiooni sirutusest-painutusest - saad suurt abi.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet