Inimene on muutunud 02.09.09 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Minu lähedasel sõbrannal 23 a. on olnud raske ja ebastabiilne lapsepõlv (vanemate suhted ei olnud head ja esines ka vägivalda). Umbes 15-17 aastaselt läks tema kodune elu väga keeruliseks ja ta langes depressiooni- võttis tohutult kiiresti juurde, ei suutnud midagi teha, oli pidevalt väsinud, ei tahtnud elada, tegi endale haiget, söögi isu polnud, võttis valimatult erinevaid tablette kui musta auku vajus, nutuhood ja ärevushood jne jne. Arst kirjutas antidepressante, mida ta võttis 3-4 kuud, siis otsustasid tema vanemad, et nii noor inimene peaks ka ilma tablettideta hakkama saama ja otsustasid lõpetada tema ravi toetamise. Õnneks sai ta selle ajaga eluisu ikka tagasi, kuid mustad augud on ikka aeg ajalt, kus esineb külma higi, nutuhood ja elu mõtte kadumine. Tüdruk on ise väga tubli keskkool on lõetatud parimana ja ülikool on lõpetamisel, on loonud oma pisikese ettevõtte, õppinud elukutse lisaks kõrgharidusele, omab korterit ja tahab elukaaslasega maja ehitama hakata. Kuid nüüd on järsku jälle ära vajunud. On vaikne, puudub söögiisu-mina ega ka ta elukaaslane pole üldse kindel, kui palju ta üldse päeva jooksul sööb. On kurvameelne, jõuetu ja tuntavalt teistsugune. Elukaaslase sõnul ei suuda ta teha asju, mis talle on alati väga meeldinud, toimetab nagu masin- käib tööl ära ja siis lihtsalt istub, on vaikne ja kurvameelne, vahel tuleb nutuhoog ja ütleb, et enam ei jaksa ega suuda. Kui küsida mida ta ei suuda, ta vastata ei oska või ei taha. On hakanud kaalu kaotama, kuigi on siiani depressiooni ajast ülekaaluline vaatamata tervislikule söömisele ja aktiivsele eluviisile( trennid, suusareisid jne). On pidevalt väsinud, mida on ka näha, magab rahutult. Unustab asju. Käitumine on ka kummaline. Hiljuti unustas ära 1h tagasi tehtud olulise telefonikõne emaga, viskas prügikoti asemel autovõtmed 3m sügavusse prügikasti jne jne selliseid asju on väga palju, mida panevad tähele võib-olla ainult lähedased inimesed. Olen väga mures, kuna olen juba ühe sõbranna oma elus kaotanud, kes elule alla vandus. Mida teha? Kuidas teda aidata?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Raviarst tal oli, sellega uuesti kohtuda. Esiteks arstirohi (võibolla AD, aga võib ka midagi muud olla). Teiseks, harjutused (neid viis rühma, aga alustada kehalistest). Korralik töö- ja puhkerežiim. Siis minu Palve-Meditatsioon.
Kodune tunnustamine-toetus.
Nii see algab ja nii sellest mureorust välja saabki.
Õnnemäed ju ees! Kas ta Fr. Nietzschet on lugenud, Zarathustrat? Inimene on ju miski, mida peab ületama: häire ületada, et olla terve; terve ületada, et olla treenitud; see ületada, et olla omal alal meister.
Nii lihtne see ongi (teoreetiliselt), aga praktiliselt on vaja järjekindlust ja parasjagu pingutust - nagu spordis.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet