Kuidas saavutada kontroll iseenda üle? 22.02.09 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,

Elasin 18 aastat koos oma isaga, kellel oli alkoholiga tõsiseid probleeme. Ta ei valinud vahendeid oma tahtmise saamiseks. Ta tahtis, et ma teda kardaks ja "nautis" seda, kui sai mulle halvasti öelda, mind mõnitada. Talle "meeldis", kui ma nutsin ja olin endast väljas. Tema käitumine tekitas mulle madala enesehinnangu ja selle, et ärritun teiste inimeste peale peaagu ilma põhjuseta. 2008. aasta oli minu senise elu kõige rängem, aprillis suri minu vanaisa ja juunis viskas isa mu kodust välja, ähvardades mu elu põrguks teha, kui ma ära ei lähe. Kodust lahkumine oli mingis mõttes pääsemine, aga samas tundsin, et olen kaotanud ka oma ema, kellega mul olid alati väga head suhted. Praegu ei oska ma temast "lahti lasta", tahan, et ta oleks võimalikult palju minuga ja ainult minuga. Lisaks sellele, nüüd, rohkem kui pool aastat hiljem, tunnen, et olen muutunud oma isa sarnaseks. Ma lihtsalt pean teatud asjade puhul oma tahtmise saama ja kui ei saa, lähen endast välja ja hakkan kas karjuma või nutma. Igapäevaelus ma lihtsalt ärritun kergesti ja ütlen halvasti inimestele, keda ma tegelikult armastan. Samas olen ka üliemotsionaalne ja kord päevas nutta, millegi suhteliselt tähtsusetu asja pärast, pole minu jaoks midagi ebatavalist. Ainus põhjus, miks elasin 2008nda aasta üle, on minu poiss-sõber, kes oli mulle toeks. Nüüd ütleb tema, et ei jõua enam minu hüsteeria- ja vihahooge taluda.

Mul tuleb muutuda. Ma ei taha haiget teha inimestele, kellest ma hoolin. Aga ma tunnen, et ei oska ennast kontrollida. Mida peaksin tegema?

Lugupidamisega,
S. K.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Reegel lihtne: terves kehas terve tundeelu. Alustada kehast, keha kontrolli alla ja sellest (kehast) rõõmu tunda. Ja siis.. Kehaline hoiak annab ka vaimse hoiaku vundamendi. Sirgelt, uhkelt, enesekindlalt, kuninglikult.
Psühhoregulatsioon - maandab liigsed pinged, õpetab enda psüühikat juhtima.
Jutu ja emotsioonide näitamise skaala muuta kaheselt skaalalt (negatiivne-positiivne) absoluutskaalaks (nagu Kelvini temperatuur). Seega on vaid nullist ülenev positiivne: väike positiivne, suurem ja veelgi suurem (negatiivset absoluutskaalal ei ole) ja seda siis nii enda kui ka sõbra, vanemate jt. suhtes kasutada. Kiites oma Noormeest kiidad ju ennast jne.
Toredat absoluut-skaala omaksvõttu ja kasutamist!
Et asjad paremaks läheksid, siis on vaja midagi muuta. Muuta endas ja enda suhtumistes.
Austa ennast nagu Jumal-Taarat ja siis teisi nagu iseennast. Ainult see, kes ennast austab, suudab ka teistele seda austust pakkuda.
Head muutumist,
Jüri O.-M. Ennet