naljakad huvid 29.03.08 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere. Minu eks-klassiõde tunneb liiga palju huvi igasuguste sündroomide vastu. Ta on ka suur CSI-huviline ning internetist leiab tänapäeval õnneks või õnnetuseks tõepoolest igasugustele küsimustele vastuseid.

Niimoodi võib ju endale teab mis haiguse lihtsalt külge mõtelda, liiatigi on neil kogu perekond pisut ekstsentrikud.
Kui temaga tuttavaks saime, siis teised tüdrukud kohe hoiatasid, et ta on imelik. Ütlesin seda talle endale ka, kuid ta suhtus asjasse üllatavalt normaalselt- s.t. et kehitas lihtsalt õlgu ja rohkem me asjast juttu pole teinud. Meie suhted on viimased 30 aastat olnud küllalt head.
Nüüd aga on nende naabritel üks puudega laps, endal on tal paar veidrat tuttavat, keda ta hindab, sest nad on ikkagi toredad inimesed. Ja inimene tunneb huvi, nagu juba ütlesin, autismi ja aspergeri vastu.
Probleem on selles, et ta kolleegid arvavad, et ta peab end ise autistiks. Mis on iseenesest vanuse ja soo tõttu minuarust võimatu. Ega ta tegelikult ei arva, kuigi minu meelest suhtub ta neisse arvamustesse liiga kergemeelselt. Pealiskaudsete, kuigi ju toredate inimeste keelepeks võib tekitada palju kahju.
Mul oleks veel küsimus, et kas selline üleliigne huvi iseenesest on midagi haiglaslikku? Kas ta võibki " hull " olla, nagu mõni pahatahtlik inimene ütleb?
Ette tänades.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Inimeste huvide ring on ettearvamatu ja kõrvalt seda huvide adekvaatsust on seega raske hinnata. Üheks kriteeriumiks on igapäevaeluga tegelemine ja "need" huvid ei tohiks seda igapäevaelu-tegemisi segada. Iga isikupära ei ole ju veel häire. Asjaolude täpsutamine saab kõne alla tulla ikkagi konkreetset isikut nähes, temaga vesteldes.
Las ta elab oma elu, Teie suhelge temaga oma suhtlemisi. Eks elu edaspidi näitab tohtriabi vajadust või siis mitte.
Kaunist kevadet,
Jüri O.-M. Ennet