Paanikahäired? Palun abi.. 13.02.08 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tervist..=]

Mul oleks suur mure.. Ja kuna arstid mind aidata osanud ei ole, siis hakkasin ise põhjust otsima, miks end kohati niivõrd halvasti tunnen. Leidsin paanikahäired, mida isegi üks mu arstidest kahtlustas, kuid ei midagi. Sümptomid on kohati hirmuäratavalt sarnased. Kuid ei taha hakata endale ise siin mingit hullu diagnoosi panema vaid tahaksin küsida nõu.

Minuga on lood väheke teised. Nimelt ei ole mul varem nn paanikahäireid olnud. Vähemalt enda teada.. Ja pealegi olen ma 16. Kuid umbes aasta aega tagasi, koolis, seisin ma muusika klassi ukse taga, ootasin et tund algaks. Ja järsku tabas mind selline pöörane südamekloppimise hoog, kus pea käis meeletult ringi ja hingata oli kohutavalt raske.. Selline tunne et kohe minestan ära. See kestis ka oma 10 minutit ja mida edasi aeg läks seda hullemaks see läks.. (Sellel korral) Lõpuks ma jooksin lihtast tüdrukute wc-sse, et keegi ei näeks et ma olen hulluks minemas.. Siis see möödus, kuid hirm et uuesti nii peale hakkab oli jube, aga arsti juurde ka minna ei tahtnud. Nüüd siis olen haiglas, Tallinnas, kardioloogia osakonnas. Homme saab nädal aega täis täpselt. Mind võeti siia et uurida, miks südamel sellised kloppimise hood on.

Paar päeva tagasi sõitsin liftiga, siin samas haiglas, ja tulin peale 12 korruselt(viimaselt), olin üksinda liftis ja sõitsin esimesele. Alla jõudes oli lift rahvast täis ja kusagil kolmanda korruse juures tekkis tunne et ma lähen kohe hulluks. Kohutavalt palav hakkas hetkega, ja peopesad olid sellise külma higiga kaetud ning hingata oli raske ja pea pööritas meeletult + muidugi süda, millepärast ma siin üldse olen. Üldiselt pole mul kinniste ruumide ja inimesterohkete paikade vastu midagi olnud.. Kuid peale seda, käin praegugi veel trepist, sest et ei julge enam lifti minna.. Kohutav. Ja nüüd eile õhtul istusin siin haiglavoodis ja olin oma läpakaga parasjagu netis, lihtsalt rate.ee ja msn- nii nagu igateine minuvanune..^^ Ja järsku, ilma mingi põhjuseta hakkas süda jälle meeletult kloppima ja selline kuumalaine külmavärinatega, kus peopesad ja jalatallad olid jälle külmahigiga kaetud, hingamine oli raske- täpselt nagu ennem, kuid seekord lõi rindkeresse pitsitav valu sisse, ei saa väita kindlalt et see oli süda mis haiget tegi, kuid valu oli täiesti reaalne ning sellel hetkel tundus tõesti et kohe saan ma infarkti, hakkasin isegi häirepulti otsima. Sel ajal kui see hoog peale tuli ei teinud ma mittekui midagi. Lihtsalt klõbistasin nuppe, nagu praegu.
(Kolm põhilisemat juhtu, vahepeal on ka olnud, kuid nendega võrreldes pole need eriti midagi)

Arstid on mind siin igati uurinud ja puurinud, kuid ütlevad, et süda on oma parimas vormis. Kõik mis olla saab kõik on hästi. Tugev ja terve süda ( 5 aastat karates+bänd,kool). Tema ei suuda põhjust leida, täpselt nagu ka eelnevad arstid ja perearst.

Ei taha ennast siin haigeks teeselda, või suurt kaastunnet nuruda. Tahaksin vaid küsida neilt kellel tõsiselt see häda kaelas on.. Või kes sellest juba võitu saanud on. Kas see võib olla midagi tõsist. Kuigi jah.. Nagu ma ennist mainisin, et olen 16 ja arstid räägivad, et kasvav organism ja kõik loksub ise paika.. Kuid viimase 4-ja aasta jooksul ei ole ma ei kasvus, ega ka kaalus praktiliselt mitte üldse juurde võtnud.. Arvatavasti olen ka 25 aastasena 176 cm pikk ja kaalun ~70 kg.

See mure on mul nüüd juba nati üle aasta aja olnud ja kipub halvemuse poole. Eriti see viimane n2dal kus mul juba kaks korda päris pööraseks on läinud. Varasemal ajal käisin ma trennis regulaarselt, kuid siis hakkas see südame kloppimine ja tänu sellele olen ma nüüd trennist eemal olnud oktoobrikuust saati. Ja ei saa väita, et puhkus midagi muutnud oleks.. Kuigi jah. Ennist esines just neid kloppimise hooge pidevamalt treeningute ajal. Isegi spordiarsti juures sai käidud ja tema leidis vaid selle, et südamel on aeglane taastumine, millega ma ka leppisin, et siis kui treenin, siis võtan rahulikumalt ja ei pinguta üle. Kuid viimaselajal ei aita isegi see mitte..?!?!

Paluks abi? Kui keegi oskaks nõu anda,või on ise samas olukorras olnud? Väga loodaks et midagi tõsist ei ole ning kõik l2heb ise paika, kuigi jah.. Olen vaikselt juba lootust kaotamas. :(

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kasvu ja kehakaalu suhtes ju kõik vägagi korras - mõned küpsevad kehaliselt varem. Ja näitajad on ju Sul toredad. Kardioloogid on Sind uurinud ja südame terveks tunnistanud - neid tuleb uskuda ja nii see ka on. Aga mis siis ikkagi on? Oled alul ise selgelt ja targalt öelnud - paanikahoog. Ja see ta ka on. Ja need on kõrvaldatavad. Puhkus ja õpitöö olgu tasakaalus, ehk uni olgu piisav. Sportlik tegevus võta jälle päevakorda ja koormus olgu veidi tagasihoidlikum, sest vaimne pinge (koolitöö) on ju vägagi suur. Tee seda minu harjutust ja see aitab alateadlikest pingetest vabaneda, aitab ka õppetükke paremini õppida. Apteegist võta rahustavat teed ja kasuta enesetunde järgi. Kardioloogilt (haiglas) või siis peretohtril küsi Valocordin-Diazepam tilku ja need aitavad seda paanikahoogu lõpetada või siis mõnedes olukordades (kui oskad ette näha) ka ennetada. Ilmselt 3-5 tilka või.. proovid ja saad täpselt teada, et mitu tilka paras on.
Kui kõhklus-kahtlus kollitama jääb, siis psühhiaatri jutule ja saad abi.
Paanikahäire on kõrvaldatav.
Igast murest saab üle!
Parimat soovides,
Tohtrionu Jüri