Inimene joob ennast sassi. 08.09.07 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere.Sooviks teie poolset nõu.Nimel mu naabrimees joob igal päeval aga kohati satub ta nii tsüklisse, et lausa katus sõidab ära.Tema lapsed ja naine kannatavd vägivalla all ja meie kui naabrid saame ka oma jao.Tuleb hoovile märatseb, lubab meie kassi ja koera ära tappa, labidad lausa pidid kuuris juba teravad olema,et kõiki maha lüüa, elame samuti hirmus.Politseid pole kutsunud, kuna ta meie onu.Naine ei võta ka midagi ette,vaid kannatab.Laste pärast vist.Kainena on ta tore, sõbralik, abivalmis, aga aru ei saa mis haigus see selline on , et ta lihtsalt suurel kogusel alkohoolil sassi läheb.Kas on sellisele haigusele ka nimetust, kui seda saab ültse haiguseks nimetada.Samas on tema ema ka selline, kes ässitab poega oma naist peksma, et peks , peksa.Samuti ema ise joodab teda ja ta on ema mõju all.Ema on väga õel ja pahatahtlik inimene.Talle meeldib, et ta poeg joob ja, siis märatseb ja peksab.Ise pole siiani midagi teinud aga nüüd ,kus ta meie hoovile tuli ja tahtis mulle kallale tulla lausa, kuna minu kass oli tema hoovis, helistasin politseisse ja paluti teha avaldus tema vastu ja kuna kõne on lindistatud, kuidas ta ähvardab kõik teravate labidatega maha lüüa, siis seda ma pean tegma, olgu ta mu onu , lähme tädiga riidu ei saa meie sedasi edasi elada.Minu lapsed on ka hirmul, laps kardab üksi olla, kuigi juba suur poiss ja nutab kassi pärast, et onu lubas süsti teha , kui ta veel meie hoovi tuleb.Oh seda juttu sai nüüd teile palju aga andke natuke nõu.Tädi mul nii suure südamega inimene ja kannatab.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Alkohoolikul e sõltlasel on:
1. vastupandamatu tung /iha/ tarvitada alkoholi, ka surrogaate;
2. kontrolli kadumine alkoholi kasutamise üle (alustamine, lõpetamine, aine kogused);
3. võõrutusseisund e. "pohmakas" mis tekib aine annuse alandamisel või lõpetamisel;
4. tolerantsus e. taluvus muutub(toime saavutamiseks tuleb annust suurendada, hiljem "jobustub" juba väikestest annustest);
5. püsiv aine kasutamine vaatamata selle kahjustavale toimele tema kehale, vaimsele tegevusele, pereelule, tööle. Tööl "petab" suhteliselt kaua ära, kodus ammugi hirmuvalitseja juba;
Kainelt viia-suunata arstile, agressivsuse-ohu korral - politsei ja tahtevastane hospitaliseerimine.
Ühiskond vajab tervendavat alkoholipoliitikat, mitte ainult alkotootjate rikastumist. Rohkem riiki ja sotsiaal-opoliitikat.
Kannatlikkust,
Jüri O.-M. Ennet