Milline on sellise kirjeldusega inimene? 02.02.20 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Inimese seisundi kohta on kirja pandud järgmised read: "... esineb alkohoolne ja aterosklerootiline nõdrameelsus, mis väljendub temal esinevates orientatsiooni, intellekti, mälu ja kriitikavõime sügavas languses. Nende häirete tõttu ei ole võimeline endale oma tegudest aru andma ega neid juhtima." Tunnistatud teovõimetuks, hooldekodus diagnoosiga dementia alcoholica. Invaliidiks tunnistatud. Praeguseks on inimene surnud ja kellegi käest küsida ei ole. Oli lähisugulane mulle. Palun lihtsas maakeeles kommentaari sellele, milline sellise kirjeldusega inimene välja näeb?

Lugupidamisega

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kolm asja.
Esiteks, alkoholism - krooniline haigus, alkoholi kuritarvitamine mõjutab inimese psüühikat kahjustavalt, mõjutab kehalise tervise allakäiku ning sotsiaalse elukorraldusega toimetulekut. Alkoholismi viimases staadiumis inimene enam suuri koguseid juua ei saa - tervis ei kannata. Piisab õllest. Alkoholisõltlase tunnete isegi ära - neid meil igas külas, igas linnas hulgi silmapiiril.

Teiseks, ateroskleroos - veresoonte lubjastumine ja selleläbi verevarustuse halvenemine, ka ajus. Need kaks üheskoos tekitavad kõikide vaimsete võimete taandarengu ehk Dementsuse. Dementse inimese mälu alaneb, arusaamine asjaoludest puudulik, ei tule iseseisva elukorraldusega toime.

Kolmandaks, teovõimetus - määrakatkse kohtu poolt, kohus tellib eelnevalt psühhiaatri käest ekspertiisi tema psüühilise seisundi kohta.

Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet