viha 19.11.01 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere! Lähen absoluutselt pisiasjade peale nii endast välja et silme eest mustaks, viimase aasta jooksul olen katki teinud nii mööblit, nõusid, riideid. Viimasel ajal ei ole enam häält et karjuda ja nutta. Hääl kadus ära. Ägan lihtsalt. Isegi võõraste inimeste ees ei suuda end kokku võtta. Palusin abi aasta eest "paldiski maantel", tädi ütles et mõtleksin vähem, käiksin ujumas või sõidaksin hooopis kaugemale puhkama...Tulin too kord koju ja üritasin ise endaga toime tulla. Aasta lõpuks on minust vähem järgi kui alguses. Tahaksin väga hakkama saada ja välja tulla aga kust leida inimest, kes ei soovita mitte vähem mõelda, vaid aitab hakkama saada. Ma ise ei saa . Sõbrannade-räägi-end- välja -mudel ei ole see mis minusugusele sobib, pole kunagi isiklikel teemadel pläkutanud. Ma tean mis on enesetapp. Ma tean et minul on hirm suurem, kui vaja oleks ja ma ei saaks hakkama. Segane lugu. Kuidas leida eriala inimene kes viitsib kuulata?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Rahustav tervitus. Asjade "inimlik lõhkumine" ja viha väljareageerimine on kasulikud. aga see peab olema kontrollitud, oma tahtele-näitemängule allutatud. Kui üksi toime ei tule (nagu kirjutate), siis on abilist vaja. Arvan, et esimesel perioodil on psühhiaater ja ravimid näidustatud ja siis suureneb psühhoteraapiate ning eneseabivõtete osakaal. Erialaoskustega inimese leiate elukohajärgse psühhodispanseri registratuurist, erapsühhiaatrite nimekirjadest.

Teile hingelähedasi eneseabi "nippe" ja harjutusi soovitan koheselt rakendada. Tehke neid, mida Teie õigeks peate, mida Ise endale soovitaksite. Ujumise jms. kehalise koormuse-trenni soovitused on õiged. Õige mõtlemine e hoiak tuleb hiljem. Teile tasakaalukust soovides, vajadusel oodates. Jüri O.-M. Ennet