pensionäri probleemid 29.01.07 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Mure selline. Umbes kolm nädalat tagasi juhtus järgmine asi. 68-aastane proua, kes seni sai iseendaga ideaalselt hakkama: ajas oma asju avas ja sulges pangaarved, käis Tallinnas kuuldeaparaati saamas jne. (tegevus toimub Ida-Virumaal), tekitas konflikti perearstiga, sest lõppes puude kehtivus. Proual aitasin juba varem temapoolse küsimustiku ära täita, perearst nõudis temalt audiogrammi tegemist, kuid proua arvas, et Tallinnast kuuldeaparaadi toomine oli piisav ja nii tekkis konflikt. Samal õhtul helistas ta Kotkas elavale tütrele ja oli väga vihane, ütles et teda on terveks tunnistatud ja temalt 200 kroonine toetus ära võetud. Järgmisel päeval olid tal tasakaaluhäired ja veel järgmisel hallutsinatsioonid, talle viirastus pidevalt, et keegi on tal toas. Õde koos õemehega kutsusid kiirabi, sest kõik arvasid, et tal on insult olnud, kiirabi tuli, kuid siis läks inimene nii endast välja, et kiirabi teda kaasa ei viinud, sest proua enda sõnade järgi tema "hullumajja" ei lähe. Muutus vägivaldseks, vehkis kätega jne. Perearst aga ajas majad segamini ja sel päeval kohale ei jõudnudki. Nädalavahetusel käis õde teda hooldamas, esmaspäeval perearst käis, leppisime kokku, et kolmapäeval viime ta audiogrammi tegema. Kolmapäeval, kui tahtsime prouat arstile viia, läks jälle sõda lahti, süüdistas meid jälle soovis teda hullumajja viia, kisas ja karjus. Jõudu kasutades läks korda ta siiski arstile tarida, siis saatis perearst meid neuroloogile. Kuulanud meie loo ära suunas meid temaga kompuuteruuringule. Seal käisime ära, muidugi jälle suure kisaga, proua haakis end seina külge ja mitte kuulates selgitusi, süüdistas meid sajas surmapatus. Selgus, et on olnud tõepoolest ajus mikroinfarkt aga seda juba enne jõule, siis aga polnud tal viga midagi.
Tütrel õnnestus Eestisse tulla ja reedel viisime ta kohaliku psühhiaatri juurde, kes diagnoosis tal Orgaanilise depressiooni ja määras Flux-i. Ka neuroloog määras rohu, mille nime ma ei mäleta, kuid mis pidi parandama aju verevarustust ja lahustama trombe. Selleks, et proua saaks ravimid võetud ja oleks söödud ja hooldatud paigutasime ta Jõhvi Hooldushaiglasse seni, kuin tervis paraneb. Viiendal päeval otsustas proua sealt minema kõndida, jooksin kohale. Kuna proua korraldas seal jälle etenduse ja hakkas kaklema( üldiselt keeldus ta seal muidu kellegagi suhtlemast, keeras lihtsale pea ära), kuisus personal politsei ja kiirabi ja saadeti psühhiaatriahaiglasse. Palatiarsti sõnul pidid psüühhika korras olema, vaid vererõhk on väga madal.
Lisaks veel: kevadel "avastas" proua endal vähi , kuna kõht jäi kinni - uuringud kinnitasid, et siseorganid kõik korras. Juba viimased aastad proua ei söö, sellest ka kõhuhäda, kui ikka ei söö, pole ju midagi sealt välja tulemas. Ise ta jälle väidab, et ta ei saa süüa, kuna arstid on ta sooled sõlme keeranud. Kurtust kasutab ära ja ei kuula üldse, mida temale räägitakse. Samas pärast selgub, et ta on kõigest ideaalselt aru saanud.
Millega ikkagi võib tegemist olla. Ta on kõigile kohalikele tohtritele selgeks teinud, et ta vajab ööpäevaringset hooldust. Nii õnnetut polegi nagu teist näinud. Samas on tema nõudmised ja iseloom sellised, et tema hooldamine on aeglane enesetapp. Muuseas on prouake ise samuti lubanud ennast mitmel viisil tappa ja Jõhvi haigla õdedel nõudis, et need teda ära tapaksid. Üheski hoolekandeasutuses ta olema ei hakka, seda me juba proovisime. Olen õetütar ja võin oma ema kohta öelda, et võtab juba aastaid Xeroxati. Temal oli "astma" ja veel hulk kaebusi. Kui kuukese Tartus psühhiaatrias ravil oli saime sellest lahti. Kahe õe errinevus on see, et kui minu ema oli õnnetu ja nuttis, siis tädi ei nuta, aga ta pole vist seda elu sees teinud, seston harjunud teisi inimesi terroriseerima. Seepärast elab ta üksi siiani.
Mis teha+

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Psühhiaater aitab. Esiplaanil orgaaniline luululine häire. Vajab neuroleptikumi. See aitab. AD-d ja muud rohud on head, aga siin ei toimi vajalikul määral. Temaga ei ole mõtet vaielda, aitab vaid arstirohi.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet