Lisaks oma paljudele küsimustele 30.12.06 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere taas,
Ma korra juba kirjutasin...
Mõtlesin siin, et mida ma nüüd siis kirjutasin. Ühe väga olulise asja unustasin siiski kirjutamata - mul on tekkinud viimase poole aasta jooksul tundub, et tugevad mäluhäired. Ma võin unustada hetkega mõne asja asukoha, mille käest panin ja siis tunde kulutada tagajärjetule otsimisele. Pole vist mõtet öelda, et see viib omakorda endast välja.
Kuna mu töö on suhteliselt kõrge intensiivsusega ajutegevust nõudev ja lisaks sellele läheneb eksamisessioon magistrantuuris, siis puudulikult funktsioneeriv mälu on lisaks magamatusele ja probleemidega lastega ka suhteliselt ebameeldiv. Ma saan aru, et üldises plaanis, ei ole see kuigi oluline, kuid isiklikult minu jaoks on see väga suur probleem. Paar kurvemat näidet - 1)kuu aja eest hakkasin Tartust Tallinnasse sõitma ja sõitsin Tartu linnas 2 (kaks) tundi ringi, leidmata teed linnast välja. Ma olen ca 15 aastat olnud Tartu liiklusskeemiga enam-vähem kursis, nii et põhjus ei saa olla viletsas orienteerumisoskuses. Hullem lugu on mu arvates see, et mul ei tulnud ka pähe, kelleltki küsida midagi või kaarti vaadata, mis autos kogu aeg olemas on.
2) ma tegin päevaks tööplaani endale valmis - paberil. see sisaldas tegelikult vaid 3 asja. Tehes ühe asja ära ja saates ära, ei suutnud ma enam paberit leida (mul ei ole mingit kaost kontoris - 2 lauasahtlit ja tühi laud; nädal hiljem leidsin paberi rahakotis vahelt, kuhu ma seda oma arusaamise kohaselt ei ole pannud, kuid kedagi teist mu tegemiste juures ka pole- nii et jääb üle kahtlustada ikkagi ennast). 3) kui mul on 1 päeval vaja teha 2 õppeaine kodused tööd või 2 kliendi tööd - siis ma suudan segamini ajada ka 2 radikaalselt erinevat valdkonda.
Ehk need näited annavad mingi vihje, milles võib mure olla...
Ette tänades - murelik ema

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Otium reficit vires! - Puhkus taastab jõu.
Vähemoluline jätta tagaplaanile.
Ja tunda rõõmu elust, liikumisest. Ja ta liigub siiski: mõte!, keha!, Lapsed!, auto, Ilmamaa!
Liigub - järelikult elus; elus - järelikult OLE ÕNNELIK!
Ja veidi sihipäraselt tegutseda, et mure-mägedega rõõmsamalt toime tulla.
Ja Taara (meie sise- ja välismaailma juhtiv meie-vägi) aitab-suunab, kui me end ISE aitame-suuname. Taara on 3E-d juhtiv vägi: Ennistamine (ravi), Ennetamine (profülaktika), Edendamine (treening); Taara on J.O.M.E. (Jätan: patud, mured, arenematus,negatiivne; Olen: ...positiivsed omadused..; Muutun: .. tean oma viite-kuute üllast eesmärki ja nende sihi-saavutamise suunas ma muutun ja muudan end; Ettenägelikkus: üle tee minnes vaatame ka vasemale-paremale (ja mõned on selleski hooletud), tark vaatab ajaliselt rohkemgi ettepoole, Prohvet näeb veelgi kaugemale ette.
Taara avitab!
Toimekat uut aastat,
Jüri O.-M. Ennet