rahustid ja sõltuvus 03.06.06 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 35 aastane naine ja tarvitanud rivotrili umbes 2 aastat, igal õhtul. 0,5 mg. Psühhiaater, kelle juures depressiooniga käisin( 3 aastat tagasi, võtsin siis cipralexi ja rivotrili kõrvale, umbes 4 kuud), ütleb, et see on väike annus ja las olla, ega ta midagi paha ei tee. Ma saan aru, et ma olen sõltuvuses sellest rohust, sest ma proovisin omaalgatuslikult seda doosi vähendada veel poole võrra( see on ju nii imeväike tükike, vaevalt annab poolitada) ja 3 päeva pärast tundsin ennast väga kehvasti. Peavalud ja segasus peas, paanika ja kurbus.Ka muutusin ma kurjaks oma pere vastu, kuigi ma üldse ei tahtnud kuri olla. Kui hakkasin jälle 0,5 mg igal õhtul võtma, läks kõik jälle normaalseks. Kuidas teie arvate, kas peaks ikka kuidagi võõrduma rivotrilist või kuulata oma arsti ja edasi tarvitada. Ja kui mul on plaanis veel üks laps saada? Lugesin, et 3 viimasel raseduskuul on rivotril vastunäidustatud. Kas esimestel kuudel siis on võimalik vaikselt võõrutama hakata?( Juhul kui ma momendil juba olen rase).
Endast veel niipalju, et Cipralexi olen kasutanud 2 korral, mõlemal korral 4 kuud, üks tablett hommikul. Ravi algus ja lõpp poole tableti kaupa. Alkoholi ma ei tarvita. Depressioon algas mul lapsega kodus oleku ajal. Olin ülipüüdlik emme ja perenaine. Ometi sooviks ma veel ühte last saada, sest meil on valmimas oma maja ja minu eluunistus on olnud, et omas majas oleks mul ka pisike beebi, kes värskes õhus ja kaunis looduses saaks sirguda. :-) Ma jään väga ootama teie vastust, sest rivotrili juhendist lugesin, et annust tuleb vähehaaval vähendada, aga sellest tükikesest ei anna ju vähehaaval vähendada. Teate, ma olen nii nõutu!!! Ette tänades ja kaunist suve soovides!,
2 lapse ema ja toreda mehe naine.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Minu seisukoht on minu ristkülikus (vt. ristkülik diagonaaliga ning "uued prillid" printsiipi). Seega rohu tähtsus p e a b ajateljel vähenema, harjutuste (viis rühma) osa suurenema ning saavutama optimaalse Teie jaoks ja siis see uus hoiak e "uued prillid."
Vähendamine - tehke pulbriks (kahe lusikaga) ning siis saate veelgi väiksemaid annuseid võtta.
Lapsukene emaihus ei taha tablette (ei lõpus, ei alul). Algusperiood ju tuhandeid kordi tähtsam, siis vähestest rakkudest areneb ju palju-palju.
Head harjutamist ning siis "kuretervitused!"
Parimad soovid,
Jüri O.-M. Ennet