Liigne muretsemine 05.03.06 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Mul on kolleeg, kes on muidu väga kena inimene, aga ta muretseb kohutavalt kõikide asjade pärast. Kui tal muud põhjust pole, muretseb ta kasvõi selle pärast, et mina ei muretse...
Ta oskab mitte millestki muretsemiseks ainet leida, ennast üles keerataja siis oma kohutava muretsemisega teisi väsitada. Mu kolleeg tunnistab ise ka, et see muretsemine on liiast, aga kuna ta juba selline on, siis pole sinna midagi teha. Samas tunnistab ta, et on ise ka mures oma muretsemiste pärast (jälle põhjus muretsemiseks)
Nüüd küsimus. Kas liigset muretsemist on võimalik ravida? Kuna tegu on muidu väga kena inimesega, tahaksin teda aidata ja kui sellele probleemile võimalik abi leida on, siis suunata õige tohtri (või psühholoogi) juurde.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Inimmõtlemine on koolitatav. Hoiakuid saab kujundada. Probleeme saame vaadelda miinus-pluss skaalal (kus keskpunktis null). Ja siit need emotsioonirännakud ongi nö miinusteljel. Aga asjaolusid saab vaadelda ka absoluutskaalat kasutades - väikesed rõõmud, suuremad ja väga suured.
Elus - järelikult rõõmud!
Mis nihutab emotsioone paremuse või siis vähema paremuse suunas? Ja neid hoobasid siis mõjutadagi.
Tehke üks paastupäev, siis on tükikene leibagi suureks rõõmuks.
Mis on elu eesmärgiks? Tegelege sellega ja tundke sellest rõõmu!
Eneseregulatsiooni harjutused on kasuks. Tehke minu harjutust.
Inimene on loodud siia maailma selleks, et saavutada oma eesmärk (märgid) ja olla õnnelik. Jagage seda õnne Kaaslasega! Aidake vähemõnnelikke!
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet