vägivald koolis ja töökohal 09.02.06 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere, hr. Ennet1

Tahaks väga teada, miks on nii palju vägivalda koolis ja ka täiskasvanud inimeste elus, pean silmas just vägivalda töökohas. Kas seetõttu, et inimene on oma loomult julm, nagu väidetakse? Kui lugeda ajalehtedest lugusid, kuidas lapsed seovad teibiga oma kaaslase radiaatori külge, peksavad, mõnitavad jne., siis ei saa aru, miks. Olgu, lapsed ei oska veel käituda, ei saa ehk teinekord aru, et kaaslasel on halb ja valus jne., kuid täiskasvanud ju peaksid seda teadma ja lapsi õpetama käituma? Paraku pole ka täiskasvanute maailmas asi eriti parem. Raske ehk uskuda, aga ka töökohtades esineb just vaimset vägivalda ja nii- öelda meelega haiget tegemist. Miks?! Kas siis inimesed pole tõesti võimelised mõistusele tulema?!
Millised jäljed üldse läbielatud koolivägivald tulevikus inimesele jätab ja kuidas sellist last ja ka täiskasvanut aidata? Mida teha vanade hirmudega? Olin ka kord laps, kes kannatas koolis peksmise ja tagakiusamise all. Lõpetasin kooli, läksin n. ö. eluga edasi, praegu peaks nagu kõik korras olema, et on töö ja pere jne. Ometi on mingi alateadlik hirm kiusamise ees. Õhkkond tööl pole just kõige parem, olen püüdnud küll mitte välja teha, aga vahel nutan omaette nii, et ei saa enam pidama ja lausa füüsiliselt on valus, et jälle kiusati ja see mitte kunagi ei lõpe. Tihti on tunne, et olen teistele vaid narrida ja togida, kuigi oleme kõik ju täiskasvanud...

Aitäh ette vastuse eest!

Nukker

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

On häid inimesi, kes nimetavad siinset elu nagu Dante "Põrgu´ks." See vägivald koolis ja tööl ja ühiskondlik ebavõrdus on tõesti nagu elu "põrgukatlas," kus ise aegajalt katla alla tuld peame panema. Aga Põrgu-lugu on ju Dantel vaid esimene osa "Jumalikust komöödiast", järgneb "Purgatoorium" (puhastumine) ja "Paradiis". Need peatükid eluraamatus tuleb ka läbi võtta.
Aga, et reaalne elu paremaks läheks, selleks on vaja ühiskondlikku aktiivsust. Iga inimese aktiivsusest on kasu.
Raha-sära Jumal viibki meid sinna rahapatta "keema" ja see ei ole mitte Raha-Jumala komöödia vaid suur tragöödia. See üli-liberalism, egoism, individualism on selleks majakaks, mis lihtrahva "katla-karidele" viib. Ühtede ülirikkus tuleb ju nn lisaväärtusest e. kellegi arvelt, tööinimese arvelt. Ja selle lisa-kõlina nimel kaobki inimlikkus ja esile kerkib rafineeritud vägivald ühisondlikul tasandil ja rõve-vägivald isiklikul tasandil.
Probleem on sotsiaalne.
Vajame rohkem Meie-tunnet, rahva-riiki vajame rohkem.
Elu läheb edasi ja mineviku "murekatlas" ei ole mahti end enam "kuumutada."
Üks korralik piht tohtri-psühhiaatri juures aitab ka sellest mineviku-taagast välja tulla - mineviku taagast. Olevik vajab ühiskondlikku aktiivsust.
Kõigil inimestel on õigus õnnele.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet